Poľnohospodárov školia, aby vedeli zakresľovať pozemky v systéme GSAA

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Bratislava 29. marca (TASR) - Poľnohospodári sa v týchto dňoch "presúvajú" z terénu do počítačových miestností. Školia ich odborníci, aby vedeli správne zakresľovať pozemky v systéme GSAA a oprávnene tak mohli žiadať o priame platby zo zdrojov EÚ. Informovala Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

Uviedla, že skolenia organizuje v každom samosprávnom kraji SPPK v spolupráci s regionálnymi poľnohospodárskymi a potravinárskymi komorami koncom zimy a začiatkom jari, pokiaľ sa ešte naplno "nerozbehnú" jarné práce na poliach. Školenia sú rovnako zámerne načasované na začiatok obdobia, v ktorom poľnohospodári krajín EÚ postupne podávajú žiadosti o poskytnutie priamych platieb v poľnohospodárstve.

"Od 22. marca sa začína obdobie, počas ktorého môžu naši poľnohospodári predkladať na Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA) jednotné žiadosti v oblasti priamych podpôr. Je veľmi dôležité, aby naši žiadatelia – poľnohospodári – poskytovali čo najpresnejšie údaje. Predchádzajú tak vážnym problémom, ktoré sú spojené s oneskoreným vyplácaním či so sankciami v podobe zníženia platieb," povedal predseda SPPK Milan Semančík.

Poľnohospodári počas školení podľa Holéciovej získajú dôležité informácie o spôsobe zakresľovania ich pozemkov v systéme GSAA. Zároveň sa dozvedia aj nové informácie z oblasti národnej a európskej legislatívy.

Doplnila, že žiadateľov o priame podpory pre rok 2018 bude pravdepodobne 19.000. Z nich bude nových žiadateľov, ktorí budú musieť zakresliť všetky pozemky v elektronickom systéme GSAA, približne 13.000. Ide prevažne o menšie podniky a roľníkov, ktorí možno ani nevedia, že majú grafické prílohy podávať práve cez aplikáciu GSAA. Znamená to teda riziko, ktoré môže ohroziť aj vyplácanie podpôr za rok 2018.

"Najbližšie sa školenie uskutoční v Prešovskom kraji 4. apríla. Aj vďaka takýmto školeniam sa môže znížiť počet žiadateľov o priame podpory, ktorí budú žiadosti vypĺňať s chybami. Dodnes bolo vyškolených približne 800 poľnohospodárov," dodala Holéciová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.