Štátny rozpočet dosiahol ku koncu apríla schodok takmer 551 mil. eur

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Bratislava 2. mája (TASR) - Štátny rozpočet dosiahol ku koncu apríla tohto roka schodok takmer 551 miliónov eur. Medziročne sa znížil o 84 miliónov eur. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnilo Ministerstvo financií (MF) SR.

Príjmy štátneho rozpočtu ku koncu štvrtého mesiaca boli medziročne vyššie o 282 miliónov eur, čo predstavuje nárast o 7,2 %. Výdavky štátneho rozpočtu boli medziročne vyššie o 198 miliónov eur.

Ako ďalej vyplýva z údajov MF SR, medziročný nárast daňových príjmov predstavoval 141,3 milióna eur. "Pozitívny vývoj bol zaznamenaný pri dani z príjmov právnických osôb vo výške 63,4 milióna eur, pri dani z pridanej hodnoty vo výške 56,6 milióna eur, pri dani vyberanej zrážkou vo výške 11,5 milióna eur a pri spotrebných daniach vo výške 7,2 milióna eur," vyčíslil rezort financií. Naopak, negatívny vývoj bol zaznamenaný pri dani z príjmov fyzických osôb vo výške 1,7 milióna eur.

Pozitívny vývoj bol zaznamenaný aj v rámci príjmov z rozpočtu EÚ, kde došlo k medziročnému nárastu o 126,5 milióna eur. V rámci ostatných príjmov štátneho rozpočtu došlo k medziročnému nárastu o 6,3 milióna eur. "Ide najmä o nárast iných nedaňových príjmov o 8 miliónov eur, kapitálových príjmov o jeden milión eur a príjmov z prenájmu o 0,1 milióna eur," doplnilo ministerstvo.

Výdavky na obsluhu štátneho dlhu zaznamenali medziročný pokles o 26,7 milióna eur. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ (EÚ fondy) došlo k medziročnému nárastu o 112,9 milióna eur, s čím podľa MF SR súvisí aj nárast čerpania zdrojov spolufinancovania o 16,2 milióna eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.