Počas Noci kostolov sa rozozvučia zvony 11 nitrianskych chrámov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Ján Siman

Nitra 16. mája (TASR) – Koncerty, prehliadky, prednášky, divadelné predstavenie a duchovný program ponúkne tohtoročná Noc kostolov v nitrianskych chrámoch. V piatok 25. mája otvorí svoje brány v meste pod Zoborom 11 kostolov, zvony ktorých sa rozozvučia desať minút pred 18.00 h.

Katedrálny chrám – Bazilika sv. Emeráma na Nitrianskom hrade pripravila pre návštevníkov vystúpenie speváckeho zboru Emerám, koncert Vladimíra Kopca na historickom organe a prehliadky katedrály s výkladom. Novinkou bude špeciálna prehliadka pre nepočujúcich, počas ktorej bude zabezpečené tlmočenie do posunkovej reči, informovalo Biskupstvo Nitra.

Kostol sv. Jozefa na Zobore v ruinách Zoborského kláštora ponúkne prednášku Pavla Žebráka o Kamalduloch, čítanie z knihy Imricha Točku Príbehy spod Nitrianskeho hradu, hudobné vystúpenie Ľubice Michalicovej a Štefana Haládika i degustáciu vín z benediktínskeho vinohradu. Celosvetový evanjelizačný projekt Nightfever predstavia v Kostole Navštívenia Panny Márie, v kláštore na Farskej ulici študenti Spojenej katolíckej školy v Nitre. Súčasťou programu bude možnosť navštívenia krypty kostola.

Koncert Nitrianskeho evanjelického spevokolu, spoločný spev chválospevových piesní a organový minirecitál Mareka Štrbáka ponúkne Evanjelický kostol Svätého Ducha na Sládkovičovej ulici. Voľnú prehliadku kostola a krypty budú môcť počas Noci kostolov absolvovať návštevníci Kostola Nanebovzatia Panny Márie na Kalvárii. Dom Cirkvi bratskej v Nitre na Kráľovskej ceste pripravil grilovanie na nádvorí, ktoré spríjemní koncert.

Vežu kostola sprístupní počas piatkového večera Kostol reformovanej kresťanskej cirkvi na Ulici Fraňa Mojtu. Po koncerte klasickej organovej hudby Lucie Vankovej budú sprístupnené výstava Soli Deo Gloria i voľná prehliadka kostola. Vystúpenie detí z občianskeho združenia Rytiersky rád sv. Gorazda i možnosť maľby na tému Noc kostolov zažijú návštevníci Kaplnky sv. Gorazda starokatolíckej cirkvi na Slovensku na Chrenovskej ulici.

V Kostole sv. Gorazda na nitrianskej Klokočine si budú môcť návštevníci pozrieť divadelné predstavenie Jozef Egyptský. Voľnú prehliadku kostola pripravili aj Františkánsky kostol sv. Petra a Pavla na Samovej ulici a Kostol sv. Martina na Chrenovej.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.