A. Danko a L. Kövér oslavujú spolu so Slovákmi osídlenie Malého Kereša

Na archívnej snímke Andrej Danko. Foto: TASR - Marko Erd

Malý Kereš 19. mája (TASR) - Prejavom predsedu maďarského Národného zhromaždenia Lászlóa Kövéra a predsedu Národnej rady SR Andreja Danka sa v sobotu v Malom Kereši (Kiskőros) v Maďarsku začali oslavy tristoročného výročia osídlenia tohto mestečka v Báčsko-malokumánskej župe Slovákmi.

Súčasťou slávnostného programu výročia je odhalenie pamätného reliéfu v evanjelickom kostole. Šéf slovenského zákonodarného zboru pri tejto príležitosti absolvuje s predsedom maďarského parlamentu neformálny obed.

Malý Kereš má v súčasnosti takmer 14.000 obyvateľov. Pracovné príležitosti nachádzajú jej obyvatelia najmä v oblasti vinárstva, strojárstva a logistiky.

Najznámejším rodákom Malého Kereša je maďarský básnik slovenského pôvodu Sándor Petőfi, rodený Alexander Petrovič (1. január 1823), jedna z najvýraznejších postáv Uhorskej revolúcie v roku 1848.

"Aj keď príchod Slovákov na malokerešskú pustatinu organizovali jej majitelia Ján a Štefan Wattayovci priamo v preľudnených stredoslovenských stoliciach Hont, Novohrad, Turiec či Liptov, ukázalo sa, že najviac prvých osadníkov prišlo spoza Ipľa, z južnej časti Novohradskej a tiež z Peštianskej stolice, kam Slováci migrovali už o dve - tri desaťročia skôr. Ich príchod a usadenie sa v Malom Kereši môžeme preto považovať za súčasť procesu organizovaného osídľovania a útekov poddaných zo svojich pôvodných domovov do vyľudnených južných oblastí krajiny. Osídlenci aj samotní zemepáni mali záujem na tom, aby nová komunita vyznávala rovnakú vieru, v Malom Kereši to bola evanjelická," pripomína publikácia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM) Náš kalendár na rok 2018.

spravodajca TASR Ladislav Vallach

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.