Japonská ekonomika v 1. štvrťroku klesla

Japonský premiér Šinzó Abe, archívna snímka Foto: TASR/AP

Tokio 8. júna (TASR) - Japonská ekonomika na začiatku tohto roka klesla. To bola jej prvá kontrakcia za 9 štvrťrokov. Dôvodom boli predovšetkým slabé spotrebiteľské výdavky.

Hrubý domáci produkt (HDP) sa v 1. kvartáli 2018 medziročne na sezónne upravenej báze znížil o 0,6 % po 0,6-% náraste v posledných troch mesiacoch vlaňajška, uviedla kancelária vlády a potvrdila svoj predbežný odhad zverejnený 16. mája. Experti počítali s poklesom len o 0,4 %.

V medzikvartálnom porovnaní sa HDP od januára do marca znížil o 0,2 % po 0,1-% expanzii v poslednom štvrťroku 2017. Nominálne klesol o 0,4 %.

Spotrebiteľské výdavky sa v prvých troch mesiacoch medzikvartálne znížili o 0,1 %. Firemné investície stúpli o 0,3 % a export tovarov a služieb sa zvýšil o 0,6 %.

Vláde premiéra Šinzóa Abeho sa aj napriek piatim rokom stimulov nepodarilo priviesť ekonomiku k solídnemu rastu. Problémom je stagnácia miezd a slabá spotreba.

Svetová banka (SB) znížila prognózu expanzie japonskej ekonomiky pre rok 2018 na 1 % z 1,3 % v januári. "Dlhodobé rastové vyhliadky limituje starnutie populácie a pokles pracovnej sily," uviedla SB vo svojej správe zverejnenej v utorok (5. 6.).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.