Fidesz novelizuje zákon o zhromažďovaní i volebný zákon

Ilustračné foto. Foto: TASR - Ladislav Vallach

Budapešť 2. júla (TASR) - Maďarská vládna strana Fidesz predložila parlamentu návrhy zmien zákona o zhromažďovaní i volebného zákona. Poslanci o nich budú rokovať na mimoriadnej dvojdňovej letnej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne v pondelok, informovala agentúra MTI.

Poslanci 20. júna schválili siedmu novelu ústavy, ktorá okrem iného rieši aj otázku právnej ochrany verejného poriadku. "Uplatňovanie slobody prejavu a zhromažďovania nemôže obmedzovať rodinný či súkromný život iných ľudí a pokoj ich domova," píše sa v novelizovanej ústave.

V tejto súvislosti predložilo ministerstvo spravodlivosti návrh novely zákona o zhromažďovaní a návrh zákona o ochrane súkromia, ktoré by mali podľa zámerov rezortu zaručiť pokoj domova a ochranu súkromného života pred obťažovaním, napríklad v mediálnom priestore, ale aj v prípadoch súkromne zdieľaných obsahov na spoločenských sieťach.

Zmeny volebného zákona sa majú týkať rozšírenia zodpovednosti v prípade nutnosti vrátiť prostriedky financovania strán z predsedov strán aj na poslaneckých kandidátov dotknutých strán. Upraviť chcú aj pravidlá platnosti voličských hlasov odovzdaných listom.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.