Na práceneschopnosť je nárok najviac 52 týždňov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 17. augusta (TASR) - Nárok na finančnú podporu v čase dočasnej pracovnej neschopnosti má poistenec najviac 52 týždňov od jej vzniku. Ide o tzv. podporné obdobie, po uplynutí ktorého stráca poistenec nárok na dávku nemocenské.

V tejto súvislosti Sociálna poisťovňa (SP) upozorňuje zamestnancov, že do tohto obdobia sa im ráta aj poberanie náhrady príjmu, ktorú im počas prvých dní práceneschopnosti vypláca zamestnávateľ.

Sociálnej poisťovni zo zákona nevyplýva povinnosť upovedomiť poistenca o uplynutí podporného obdobia, avšak pobočky mu spravidla túto skutočnosť oznamujú krátko pred jeho uplynutím. Samotná dočasná pracovná neschopnosť môže trvať aj dlhšie ako 52 týždňov, nemocenské však bude SP vyplácať len do uplynutia 52. týždňa.

"Pre úplnosť informácie ešte dodávame, že ak od poslednej práceneschopnosti neuplynulo ešte 26 týždňov trvania nemocenského poistenia, do podporného obdobia sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti v poslednom roku pred jej vznikom," upozorňuje Peter Višváder, hovorca poisťovne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.