Premiér postúpil zriaďovanie slovenských tried na riešenie rezortu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Marko Erd

Rohovce 17. augusta (TASR) – Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) postúpil problém so zriadením slovenských tried v ZŠ v Rohovciach na riešenie rezortu školstva. Rodičia očakávali, že premiér po svojom vyhlásení z minulého mesiaca bude konať priamo a pomôže rodičom malých detí vyriešiť problém, kam ich zapísať v školskom roku 2019/2020 na povinnú školskú dochádzku.

Ako uviedla Beáta Obradovičová za Iniciatívu BKZ, dotknutí rodičia nečakali, že dostanú iba list, ktorý vedúca Kancelárie predsedu vlády SR poslala na ministerstvo školstva. „Dokumentom odstupuje úrad vlády problém na riešenie rezortu školstva. Rodičia neskrývajú sklamanie. Očakávali, že premiér po svojom vyhlásení bude konať priamo a pomôže rodičom detí vyriešiť problém, kam ich zapísať v školskom roku 2019/2020 na povinnú školskú dochádzku,“ doplnila Obradovičová.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR vo svojom stanovisku uviedlo, že si uvedomuje vážnosť situácie, avšak nemá žiadnym zákonom ustanovenú kompetenciu priamo riešiť problematiku plnenia povinnej školskej dochádzky. „MŠVVaŠ SR priebežne rokuje s viacerými zriaďovateľmi s cieľom v rámci svojich kompetencií pomôcť pri riešení konkrétnych problémov spojených s vytváraním podmienok na plnenie povinnej školskej dochádzky detí v ich materinskom jazyku, poskytuje odbornú pomoc a hľadá riešenia smerujúce k odstráneniu problémov, napríklad so starostom obce Rohovce, primátorom mesta Šamorín a tiež so starostami obcí Kvetoslavov a Hviezdoslavov.“

Dotknutí rodičia neočakávajú od ministerstva školstva promptné riešenie, ktoré je nutné zabezpečiť aj legislatívne. To potvrdila aj jedna z rodičov za Iniciatívu BKZ Slávka Brontvajová. „Ako sa samotné ministerstvo už vyjadrilo, nemá kompetencie. Je potrebné zmeniť zákon, ale v našej situácii nemôžeme čakať na zdĺhavé procesy legislatívnej zmeny. My musíme riešiť zúfalú situáciu okamžite. Ak premiér chce naozaj riešiť tento problém, môže poveriť Krajský školský úrad v Trnave. Ten kompetencie na to má,“ dodala.

Obec ako väčšinový zriaďovateľ základných škôl podľa zákona vytvára podmienky na plnenie povinnej školskej dochádzky. Ak obec nezabezpečí plnenie povinnej školskej dochádzky, môže základnú školu zriadiť okresný úrad v sídle kraja. Obec túto možnosť už v máji na zastupiteľstve odmietla napriek niekoľkým žiadostiam od rodičov, ktorí nazbierali 12 prvákov do prvého ročníka slovenskej ZŠ. Problém bol odložený novému obecnému zastupiteľstvu, ktoré sa sformuje po novembrových komunálnych voľbách.

Rodičia z Iniciatívy BKZ poslali list predsedovi vlády SR Petrovi Pellegrinimu, ale aj predsedovi NR SR Andrejovi Dankovi (SNS) či komisárke pre deti Viere Tomanovej. Očakávajú riešenie v tejto veci. Súčasne založili občianske združenie s názvom Iniciatíva BKZ, prostredníctvom ktorého budú podnikať všetky kroky, ale taktiež organizovať rôzne akcie. V tomto smere založili aj webovú stránku (www.chcemeskolu.sk), kde budú sprístupnené všetky informácie a dokumenty na jednom mieste.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.