Umelecká dvojica M. a B. Kubinskí predstavia tvorbu v nemeckom Passau

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Bratislava 29. augusta (TASR) - Manželia Monika a Bohuš Kubinskí predstavia svoje výtvarné diela v Produzentengalerie v nemeckom meste Passau. Výstavu Alchýmia času (Alchemie der Zeit) otvoria vernisážou v piatok večer 31. augusta a potrvá do 23. septembra.

Podľa kurátora expozície Romana Popelára obaja umelci rozvíjajú svoje výtvarne programy samostatne, Monika v maľbe, Bohuš v sochárskej tvorbe. Ako autorský pár spoločne tvoria intermediálne projekty aj monumentálnejšie site-specific inštalácie. Na slovenskej výtvarnej scéne pôsobia od začiatku 90. rokov minulého storočia a v ich tvorbe bolo vždy prítomné napätie medzi tradíciou s archetypálnym prístupom k vlastnému médiu a experimentom.

"Monika Kubinská sa v tvorbe opakovane vracia ku kontemplatívnejším témam a metafyzike. Jej diela sú depozitárom spomienok, prameňom energie, voľnou hrou so symbolmi, niekedy terapiou duše i vizuálnou poéziou. Obrazy vytvárané autorskými technikami prenikajú do intímnejších mierok obsahu, predstavujú syntézu osobných denníkových záznamov, ale ponúkajú tiež hodnotový priezor k širším spoločenským témam," uviedol pre TASR Popelár.

Tvorba Bohuša Kubinského zahŕňa tvrdú sochársku prácu s carrarským mramorom, asambláže z emotívne silných fragmentov všedných predmetov, ale aj experimentálnejšie plastiky z tradične nesochárskych materiálov. Vo všetkých prípadoch dôsledne narába s precíteným tvarom, remeselnou virtuozitou či detailom. V jeho diele, podobne ako v Monikinom, sa spracované témy viažu najmä na spomienky a pamäť, kontempláciu či osudovosť času.

"Pod individuálnymi témami spoločného umeleckého programu Kubinských, akými sú starosť o spoločnosť alebo angažovanosť, sa nachádzajú ďalšie, intímnejšie vrstvy. Umelci tak v dielach reflektujú rod, rodinu a napokon samotnú lásku medzi dvoma ľuďmi ako základnú jednotku všetkého snaženia," dodáva kurátor.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.