Lídra kambodžskej opozície Kem Sokha nečakane prepustili z väzenia

Opozičný líder z kambodžskej Národnej strany záchrany Kem Sokha, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Phnom Pénh 10. septembra (TASR) - Líder kambodžskej opozície Kem Sokha bol v pondelok po roku nečakane prepustený z väzenia. S odvolaním sa na podpredsedu Kambodžskej strany národnej záchrany (CNRP) o tom informovala agentúra DPA, ktorá dodala, že Kem Sokha sa na slobodu dostal po zaplatení kaucie.

Sokha, predseda CNPR, bol zadržaný vlani v septembri pre údajné sprisahanie so Spojenými štátmi, ktorého cieľom bolo zosadiť kambodžskú vládu. Sokha i Washington tieto obvinenia rozhodne popreli. Ak Sokhu uzná súd za vinného z vlastizrady, hrozí mu 15-30 rokov väzenia.

Sokhovo zatknutie bolo súčasťou záťahu kambodžskej vlády voči svojim kritikom a voči CNPR, ktorú vlani najvyšší súd rozpustil a zakázal jej aj účasť v júlových parlamentných voľbách. Tieto voľby vyhrala vládna Kambodžská ľudová strana (CPP) premiéra Hun Sena, ktorý je na čele Kambodže už viac ako 30 rokov. CNRP je považovaná za jediného životaschopného a dôstojného vyzývateľa CPP.

Sokha strávil rok po svojom zatknutí v predbežnej väzbe v očakávaní súdneho procesu. V noci na pondelok bol nečakane prepustený na slobodu. Vláda vo svojom vyhlásení uviedla, že rozhodnutie o Sokhovom prepustení na kauciu bolo prijaté po zvážení jeho zdravotného stavu a zárukách, že obžalovaný Kem Sokha sa nebude vyhýbať súdnemu konaniu.

Jeden zo Sokhových právnikov, Pheng Heng, v pondelok pre agentúru DPA uviedol, že ho prepustenie jeho mandanta neprekvapilo - aj vzhľadom na nedávne oslobodenie iných členov CNRP. Právnik však dodal, že Sokha svoje prepustenie na kauciu nežiadal, podobne ako ani jeho rodina či advokáti. "Bolo to výlučne rozhodnutie sudcu," spresnil Pheng Heng.

Kambodžský premiér Hun Sen koncom augusta oznámil, že plánuje udeliť rozsiahlu amnestiu odsúdeným, aby tí, ktorých prepustia z väzenia, mali možnosť napraviť svoje chyby. V príhovore k pracovníkom odevných závodov povedal, že jeho rozhodnutie udeliť amnestiu nijako nesúvisí s tlakom, ktorý na jeho vládu vyvíjajú medzinárodné organizácie.

Tie - podobne ako aj mnohé západné štáty - označili zadržania lídra kambodžskej opozície a jeho spolupracovníkov za svojvoľné a žiadali ich prepustenie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.