R. Šoth sa môže stať prvým Slovákom v bruselskom zastupiteľstve

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Brusel 9. októbra (TASR) - Radoslav Šoth (30) je prvým Slovákom, ktorý má v komunálnych voľbách 14. októbra šancu stať sa poslancom mestskej rady v Bruseli. Mladý Slovák využíva legislatívu, ktorá aj cudzincom dlhodobo žijúcim v Belgicku umožňuje angažovať sa v politickom živote. Na čele kandidátky občianskej platformy s názvom "Plán B" chce vplývať na tvorbu politiky hlavného mesta EÚ - s cieľom, aby politici viac načúvali hlasu ulice.

Šoth v rozhovore pre TASR uviedol, že vyštudoval históriu na Sorbonne v Paríži, neskôr sa zameral na európske ústavné právo cez študijné programy na univerzitách v Barcelone, Miláne, Štetíne a Montpellieri. Dohovorí sa ôsmimi jazykmi a v súčasnosti pracuje ako asistent pre istého francúzskeho poslanca Európskeho parlamentu. V Bruseli žije nepretržite šesť rokov a vždy sa zaujímal aj o dianie na lokálnej politickej úrovni.

"Cítim, že na tej nižšej úrovni sa dá urobiť oveľa viac. Brusel sa mi páči, ale mnoho ľudí kritizuje, ako to tu nefunguje, poukazujú na korupciu a škandály. Nechcem byť ďalší, ktorý sa len sťažuje, ale chcem prispieť k zlepšeniu podmienok Bruselčanov a cudzincov, ktorí žijú v Bruseli," prezradil Šoth.

Jeho možný vstup do komunálnej politiky sa začal jednoducho - cez kamarátov, ktorí ho nahovorili na účasť na občianskom projekte s názvom Plán B. Ten má zahŕňať ľudí bez politickej príslušnosti, ktorí však cítia potrebu priblížiť politiku občanom a vniesť do mestskej politiky viac transparentnosti.

"Veľa občanov má pocit, že idú voliť, ale po voľbách už nemajú možnosť vidieť do toho, aké plány mesto podporuje a koľko peňazí do toho dáva," vysvetlil.

Šoth priznal, že názov platformy je aj slovná hračka - plán B ako alternatíva k doterajšej mestskej politike, a tiež B ako Brusel.

V septembri sa občianskej platforme podarilo zaregistrovať sa a prihlásiť do volebnej súťaže. Keďže nejde o štandardnú stranu s hierarchickou štruktúrou, členovia multietnickej platformy sa demokraticky rozhodli pre žrebovanie, a to rozhodlo, že spomedzi 49 mien (mestská rada má 49 členov) sa lídrom kandidátky stal Slovák.

"Asi som jediný a prvý Slovák, ktorý sa dostal do pozície, že je na čele volebnej kandidátky v celom Bruseli. A možno aj v celom Belgicku," skonštatoval.

Kandiduje vo volebnom obvode Staré mesto, ktorý miestni nazývajú Pentagon a má okolo 90.000 voličov. Ide o rozľahlú časť mesta, ktorá zahŕňa aj európsku štvrť, kde sú inštitúcie EÚ a žije tam veľa cudzincov. Mnohých z nich, ak sa stihli zaregistrovať ako voliči, môže osloviť projekt ako Plán B už aj preto, že nepoznajú dobre miestnych politikov a ich politické hry. Plán B komunikuje s voličmi vo francúzštine, flámčine a angličtine.

"Máme dva princípy - transparentnosť a priamu účasť občanov na politike," opísal filozofiu platformy Plán B. Vysvetlil, že je to spôsob, ako vrátiť dôveru ľudí v politiku a mať nástroje, ako vplývať na dianie v meste. Aby to nebolo len o tom, že tradičné strany vytvoria koalície a cez vzájomný klientelizmus rozhodujú o zmluvách verejného záujmu.

V tomto smere vidí šancu aj pre mládež, ktorá je i v Belgicku pasívna, a mladým odporúča, aby sa začali zaujímať o dianie okolo seba, hoci aj prostredníctvom rôznych mestských a občianskych aktivít.

Plán B sa ako nový subjekt na mestskej politickej scéne uchádza o voličov najmä prostredníctvom sociálnych sietí a komunikáciou s občanmi, čo má podľa Šotha pozitívnu odozvu.

Šance na zvolenie do mestskej rady vidí, ak za Plán B zahlasuje vyše 2300 voličov. Toľko v minulých voľbách z roku 2012 stačilo na zvolenie do mestskej rady.

"Nechceme priamo revolúciu. My chceme evolúciu, aby sme pridali trochu priamej demokracie do tej našej zastupiteľskej, ktorú tu máme," vysvetlil Slovák, ktorý sa po nedeľňajších lokálnych voľbách môže stať súčasťou bruselského politického života.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.