NRSR: Podmienky použitia umeleckých diel na podujatiach sa zmenia

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 9. októbra (TASR) - Pravidlá použitia umeleckých diel na verejných spoločenských podujatiach a v hotelových zariadeniach by sa mali zmeniť. Počíta s tým návrh novely autorského zákona, ktorý má primerane upraviť kritériá použité pri výpočte odmeny v sadzobníkoch organizácií kolektívnej správy, ktorými sú SLOVGRAM, SOZA, LITA, OZIS a SAPA. Novelu v utorok odobril Ústavnoprávny výbor NR SR.

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) vysvetlila, že hotelieri po novom nebudú musieť platiť poplatky viacerým ochranným zväzom, ale len jednému. Ministerstvo kultúry uzákoní spoločný výber poplatkov. Zákonom určí, komu, za akých podmienok a koľko budú hotelieri platiť.

"Konečne sa vniesol poriadok do autorského zákona aj v tejto oblasti. Verejnosť bude informovaná o výškach sadzieb v sadzobníkoch," uviedla nedávno Laššáková. Legislatívny návrh reaguje na podnet Zväzu hotelov a reštaurácií SR, ale aj sťažnosti organizátorov spoločenských podujatí. Tí musia podľa súčasnej legislatívy vopred získať na použitie diel súhlas autorov prostredníctvom organizácií kolektívnej správy práv. Predmetom sporu je výška odmeny, na ktorú majú autori zákonný nárok, pričom sa nepodarilo dosiahnuť dohodu medzi oboma stranami. Ministerstvo analyzovalo problém a hovorilo so zástupcami oboch strán.

"Do hry vstúpili aj spotrebitelia, v tomto prípade napríklad zväz hotelov," ozrejmila ministerka. Poukázala, že doteraz sa platili poplatky ochranným zväzom bez ohľadu na to, koľko mal hotel hostí. "Po novom obsadenosť hotelov bude striktne sledovaná, a tak aj hotely budú platiť poplatky ochranným zväzom," konštatovala s tým, že ministerstvo bude mať možnosť zasiahnuť napríklad do spôsobov zvyšovania sadzieb.

Ochranné zväzy majú možnosť sadzby zvyšovať, ale budú musieť transparentne povedať, prečo tak urobili a o koľko sa zvyšujú. Zmeny sa dotknú aj úschovy financií. "Doteraz platilo, že ak sa ochranný zväz a hotel nedohodli, hotel neodviedol poplatok priamo ochrannému zväzu, ale dal ho do akejsi zábezpeky a musel odviesť 100 percent tohto poplatku," priblížila ministerka. Po novele to má byť len 50 percent. Pozmeňujúci návrh Alojza Baránika (SaS), aby sa to zvýšilo na 75 percent, výborom neprešiel napriek tomu, že ho podporil aj koaličný poslanec Peter Kresák (Most-Híd).

"Ochranný zväz bude môcť s týmito peniazmi disponovať. Ale po tom, čo sa prípadný súdny spor ukončí, bude musieť plus alebo mínus financií vrátiť," doplnila Laššáková, ktorá považuje novelu autorského zákona za prelomový návrh.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.