NHL:VIDEO:Daňo pri výhre Colorada nad Ottawou, Byfuglien má 500. bodov

Pravé krídlo Colorado Avalanche Mikko Rantanen, vľavo, zaváža puk za centra Ottawy Senators Colina Whitea v tretej tretine zápasu NHL 26. oktŕobra 2018 v Denveri. Foto: TASR/AP

New York 27. októbra (TASR) - Hokejisti Colorada Avalanche zvíťazili v noci na sobotu v zámorskej NHL na vlastnom ľade nad Ottawou Senators 6:3. Slovenský útočník Marko Daňo nastúpil v druhom útoku domácich, na ľade strávil 7:31 minút a do štatistík si nepripísali ani jednu strelu na bránku. V drese hostí sa opäť predstavil obranca Christián Jaroš, ktorý odohral 13:28 minút a zaznamenal tri strely na bránku a jeden hit.

Pod triumf "lavín" sa podpísal najmä prvý útok, ktorý nazbieral dokopy desať kanadských bodov. Mikko Rantanen si pripísal gól a tri asistencie a s 20 bodmi vedie produktivitu celej súťaže. Druhý je osemnásťbodový Nathan MacKinnon, ktorý mal v noci na sobotu gól a dve asistencie. Rovnako aj tretí z lajny Gabriel Landeskog. Colorado sa vďaka výhre posunulo už na druhé miesto tabuľky Západnej konferencie.

Colorado vyťažilo z výborne tretej tretiny. "Lavíny" do nej išli s jednogólovým mankom, no svojho súpera "zničili" 4:0. "Jednoducho sa snažím pomáhať tímu ako najviac viem. Nie len produktivitou, ale mojou celoplošnou hrou. Je veľmi dôležité, že vyhrávame. Chalani z útoku mi veľmi pomáhajú, hrať s nimi je veľká zábava. Momentálne to ide celému tímu, ale ešte je len začiatok sezóny a preto musíme ďalej pracovať," povedal pre nhl.com Rantanen, ktorý má na konte päť gólov a pätnásť asistencií.

Útočník Ottawy Matt Duchene strelil pri prvom návrate na štadión svojho bývalého tímu dva góly. Z Colorada odišiel po deviatich sezónach v novembri 2017. Dvadsaťsedemročný Kanaďan je tak jeden z 20 aktívnych hráčov, ktorí strelili gól všetkým 31 tímom profiligy. "Keď sa pozriem na hráča ako je Mikko Rantanen, je neuveriteľné, ako pokročil. Dnes bol vynikajúci. Celý prvý útok, teraz je obdobie 'superútokov' a toto je jeden z nich," pochválil Duchene bývalých spoluhráčov.

Pred zápasom sa mu poďakoval klub i diváci krátkou videospomienkou na svetelnej kocke a potleskom. "Veľa to pre mňa znamená, plakal som, až do druhej tretiny mnou lomcovali emócie," dodal.

O triumfe Winnipegu Jets na ľade Detroitu Red Wings 2:1 rozhodol šesť minút pred koncom tretej tretiny Dustin Byfuglien. Tridsaťtriročný obranca zároveň dosiahol výnimočné jubileum, keďže to bol jeho 500. bod v základnej časti NHL (175+325). Nazbieral ich v 836 zápasoch, v 60 dueloch play off pridal ďalších 19 gólov a 23 asistencií. Ako informuje nhl.com, Byfuglien sa stal iba štrnástym hráčom v histórii NHL, ktorého draftovali vo ôsmom kole alebo neskôr a prekonal 500-bodovú hranicu. "Je neuveriteľne dôležitý pre náš tím. V úvode zápasu niekoľkokrát skvele prečítal hru, čo takto dokáže okrem neho iba zopár hráčov," pochválil ho tréner Paul Maurice.

Pre Winnipeg to bolo siedme víťazstvo a figuruje na tretej priečke Západnej konferencie, Detroit vyhral z desiatich duelov iba jediný a je na chvoste celej súťaže.

Na čele Východnej konferencie sa drží Tampa Bay, ktorá vyhrala vo Vegas 3:2 a víťaznú sériu natiahla na tri stretnutia, bodovú dokonca na sedem. "Blesky" navyše po deviatom zápase vyrovnali najlepší vstup do sezóny z roku 2003. O góly sa postarali Tyler Johnson, Brayden Point a J.T. Miller.

Vegas malo v závere obrovský tlak a súpera prestrieľalo 13:1, no vyrovnať sa mu nepodarilo aj vďaka výbornému výkonu brankára Tampy Andreja Vasilevského, ktorý mal 29 úspešných zákrokov. "V závere nás zatlačili, no náš brankár bol na svojom mieste, keď sme ho potrebovali. Vlani ho nominovali na Vezinovu trofej a to nebola náhoda. Je pre nás ako skala," povedal tréner Tampy Jon Cooper.

Vegas už v prvej tretine prišlo o útočníka Maxa Paciorettyho po tom, čo ho trafila do tváre strela obrancu Tampy Braydona Coburna. "Nie je prijemné stratiť hráča ako je Max. Viac uvidíme až po vyšetreniach," uviedol tréner Gerard Gallant. Lightning zase stratili v druhom dejstve obrancu Victora Hedmana, ktorý odstúpil po hite od Ryana Reavesa.

Fínsky útočník Sebastian Aho bodoval vo všetkých desiatich dueloch od začiatku sezóny a jeho Carolina zdolala doma San Jose Sharks 4:3 po predĺžení a nájazdoch. Hurricanes pritom dvakrát prehrávali o dva góly. Hrdinom duelu bol dvadsaťštyriročný krídelník Brock McGinn, ktorý strelil svoj prvý gól sezóny a ako jediný premenil nájazd. "Keď sme v druhej tretine prehrávali o dva góly, vedeli sme, že dokážeme zabojovať a otočiť to. Nikdy sa nevzdávame," povedal pre nhl.com McGinn. Aho si pripísal jednu asistenciu a stal sa prvým hráčom histórie "hurikánov", ktorý bodoval vo všetkých desiatich dueloch od začiatku sezóny. Na konte má štyri góly, jedenásť asistencií a patrí mu siedma priečka v produktivite celej súťaže.

sumáre:

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - TAMPA BAY LIGHTNING 2:3 (1:2, 0:1, 1:0)

Góly: 6. Theodore (Carpenter), 42. Karlsson (Tuch) - 4. Johnsohn, 17. Point (Stamkos, Kučerov), 25. Miller (Killorn, Sergačev). Brankári: Fleury - Vasilevskij, strely na bránku: 31:23, 18.207 divákov.

CROLINA HURRICANES - SAN JOSE SHARKS 4:3 pp a sn (0:2, 3:1, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 22. Hamilton (Ferland, Teräväinen), 31. McGinn, 36. Teräväinen (Aho), rozh. nájazd: McGinn - 7. Suomela (Kane, Burns), 9. Meier (Burns, Karlsson), 26. Hertl (Couture, Labanc). Brankári: Mrázek - Dell, strely na bránku: 41:23, 12.311 divákov.

DETROIT RED WINGS - WINNIPEG JETS 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Góly: 16. Athanasiou (Cholowski, Nielsen) - 37. Connor (Wheeler, Scheifele), 54. Byfuglien (Chiarot, Tanev). Brankári: Howard - Brossoit, strely na bránku: 28:40, 19.515 divákov.

COLORADO AVALANCHE - OTTAWA SENATORS 6:3 (0:2, 2:1, 4:0)

Góly: 31. Girard (Landeskog, Johnson), 35. Rantanen (MacKinnon, Barrie), 41. Soderberg (Calvert, Barrie), 47. Landeskog (Rantanen, Barrie), 49. MacKinnon (Landeskog, Rantanen), 56. Nieto (MacKinnon, Rantanen) - 3. Dzingel (Chabot, Tierney), 11. Duchene (Ceci, White), 31. Duchene (White). Brankári: Grubauer - Anderson, strely na bránku: 37:24, 16.851 divákov.

Slováci v akcii:

Christián Jaroš (Ottawa) 13:28 0 0 0 0 3 0

Marko Daňo (Colorado) 7:31 0 0 0 0 0 0

/pozn.: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankár: minutáž, zákroky/strely, úspešnosť zásahov/