Podľa exit pollov zvíťazil v prezidentských voľbách v Írsku Higgins

Írsky prezident Michael Higgins. Foto: TASR/AP

Dublin 27. októbra (TASR) - V piatkových prezidentských voľbách v Írskej republike zvíťazil dosluhujúci prezident Michael Higgins. Vyplýva to z exit pollov, ktoré pre denník Irish Times realizovala spoločnosť Ipsos MRBI. Oficiálne výsledky sa očakávajú v sobotu večer a oznámia ich na Dublinskom hrade.

Podľa exit pollov získal Higgins 56 percent hlasov. Jeho rivali skončili nasledovne - Peter Casey získal 21 percent, Liadh Ní Riadová osem percent, Seán Gallagher sedem percent, Joan Freemanová šesť percent a Gavin Duffy dve percentá hlasov.

Spoločnosť Ipsos MRBI oslovila pri realizácii exit pollov 4365 respondentov pred 160 volebnými miestnosťami po celej krajine, dodal denník Irish Times.

Michael Higgins je za uplynulých 50 rokov prvou írskou hlavou štátu v úrade, ktorá sa usiluje o opätovné zvolenie.

Funkčné obdobie írskeho prezidenta je sedem rokov a je obnoviteľné jeden raz. Hoci je prezident označovaný za "prvého občana" krajiny, má značne obmedzenú moc a nemôže sa zúčastňovať na každodennom politickom živote.

Voliči popri výbere nového prezidenta hlasovali aj o tom, či má byť z ústavy vypustená zmienka o "rúhaní sa". Poslednú osobu stíhali za rúhanie v roku 1855, keď bol celý ostrov pod nadvládou Britov. Odstránenie danej zmienky z ústavy podporujú všetky hlavné politické strany a kresťanské cirkvi.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.