Poľská opozícia ovládne zrejme po Varšave aj Krakov, Gdaňsk a Kielce

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Varšava 5. novembra (TASR) - Poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) v nedeľnom druhom kole komunálnych volieb nezískala posty primátorov veľkých miest ako Krakov, Gdansk a Kielce.

Vyplýva to z prieskumu uskutočneného po zatvorení volebných miestností v noci na pondelok. Oficiálne výsledky majú byť známe v priebehu dnešného dňa.

Druhé kolo hlasovania v komunálnych voľbách sa v Poľsku konalo v nedeľu v tých obciach a mestách, kde v prvom kole 21. októbra nezískal ani jeden kandidát nadpolovičnú väčšinu hlasov.

Denník Gazeta wyborcza v pondelok pripomenul, že strana PiS utrpela "senzačnú porážku"už v prvom kole volieb, keď boli jej kandidáti porazení vo Varšave i väčšine ďalších väčších miest.

Primátorom Gdanska sa stal Pawel Adamowicz, kandidát platformy Všetko pre Gdansk, ktorý porazil kandidáta PiS Kacpera Plažyňského. Mesto Kielce bude viesť Bogdan Wenta a na čele Krakova bude aj ďalšie volebné obdobie Jacek Majchrowski, ktorý vo voľbách porazil kandidátku PiS Malgorzatu Wassermannovú. Všetci traja víťazi získali podľa exit polls okolo 64 percent hlasov.

V druhom kole komunálnych volieb sa rozhodovalo v 649 obciach. Jednoznačné výsledky boli už v prvom kole hlasovania dosiahnuté v 1800 obciach a mestách.

Agentúra AP vo svojej správe konštatovala, že výsledky prvého kola volieb pred dvoma týždňami a prognózy z nedeľňajšieho druhého kola naznačujú, že populistický prístup vládnej strany PiS k spravovaniu krajiny voliči vo väčších mestách odmietajú. Zároveň však svedčia o tom, že tábor priaznivcov PiS vo vidieckych oblastiach sa posilnil.

Komunálnym voľbám v Poľsku bola vo svete venovaná väčšia pozornosť aj v dôsledku nárastu populizmu v iných častiach Európy a sveta. Poľská vládna strana PiS totiž zaujíma tvrdý postoj proti migrácii - podobne ako americký prezident Donald Trump, maďarský premiér Viktor Orbán či koaličná vláda v Taliansku.

PiS sa tiež sporí s Európskou komisiou ohľadom svojich krokov v oblasti súdnictva, ktoré podľa kritikov obmedzujú nezávislosť súdov v Poľsku a môžu viesť k ich kontrole výkonnou mocou.

Výsledky komunálnych volieb podľa AP svedčia o rozkole v názoroch na politiku medzi obyvateľmi poľských miest, ktoré boli v uplynulých mesiacoch dejiskami masových protestov proti vláde pod vedením PiS, a vidiekom, kde napriek konfliktom Poľska s EÚ naďalej pretrváva podpora pre PiS a jeho vládu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.