Ďalšie podniky podpísali Memorandum o spolupráci v oblasti automotive

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Bratislava 5. novembra (TASR) – Memorandum o vzájomnej spolupráci v oblasti automotive podporili ďalšie organizácie. Pripojili sa k nemu podniky Hella Slovakia Signal-Lighting, Mobis Slovakia, Matador Automotive Vráble, ZF Slovakia a Continental Automotive Systems Slovakia. Memorandum je zamerané na podporu a spoločný postup v oblasti kolektívneho vyjednávania v automobilových továrňach. Informoval o tom Odborový zväz KOVO.

Hlavným cieľom memoranda je užšie spojenie a intenzívna spolupráca odborov v jednotlivých automobilových podnikoch. Signatári v dokumente zároveň deklarujú spolupatričnosť a podporu pri výmene informácií, ale aj pripravenosť v prípade potreby navzájom si pomôcť a podporiť sa aj osobnou účasťou tak, ako to bolo v prípade hroziaceho štrajku v PSA Peugeot Citroën Slovakia v Trnave pred pol rokom.

Toto memorandum 25. januára tohto roka podpísali predsedovia Základných organizácií OZ KOVO z troch najväčších automobiliek na Slovensku, ktorými sú Volkswagen Slovakia, PSA Peugeot Citroën Slovakia a KIA Motors Slovakia s podpredsedníčkou Rady OZ KOVO a zároveň predsedníčkou Komisie Automotive Monikou Benedekovou v Žiline. "Dôvod, prečo toto memorandum vzniklo, je fakt, že chceme posilniť vzájomnú spoluprácu a ďalej ju rozvíjať na princípoch vzájomnej dôvery a podpory, ktorá je v rámci celého automobilového priemyslu omnoho silnejšia, než majú samostatné odbory vo svojich závodoch. Sila odborov spočíva v ich spájaní a celoslovenskom pôsobení," vyhlásili podniky, ktoré memorandum podpísali.

Podotkli, že už v minulosti boli svedkami toho, ako mnoho odborárskych členských základní z celého Slovenska vyjadrovalo podporu zamestnancom a odborárom v podniku, v ktorom sa uskutočňovalo kolektívne vyjednávanie, prípadne štrajk. "Všetci zúčastnení pôsobíme v tom istom priemysle, vieme, aké má problémy a špecifiká. Preto si práve užšou kooperáciou a komunikáciou vieme poradiť a adresnejšie pomôcť," vyhlásili signatári memoranda.

Podniky podpísané pod memorandom chcú viac spolupracovať v oblasti sociálnej a mzdovej politiky, nakoľko automobilový priemysel, ktorý je ťahúňom ekonomiky na Slovensku, má svoje špecifiká a spomedzi ostatných priemyselných segmentov zaznamenáva najdynamickejší rozvoj. Ten sa netýka len rastúceho dopytu po kvalifikovanej pracovnej sile, ale aj problematiky zahraničných zamestnancov, bezpečnosti práce, konkurencie a fluktuácie zamestnancov, najmä však rastu platov, lepších pracovných podmienok a prebiehajúcich kolektívnych vyjednávaní. "Podpis memoranda je deklaráciou toho, že aj zamestnanci sa spájajú, spolupracujú a vytvárajú tak adekvátnu protiváhu zamestnávateľom a zamestnávateľským zväzom," skonštatovala podpredsedníčka Rady OZ KOVO Monika Benedeková.

Podľa odborárov pritom nie je vylúčené, že počet signatárov memoranda opäť stúpne. OZ KOVO má v súčasnosti takmer 400 základných organizácií, z nich takmer štvrtina pôsobí v automobilovom priemysle.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.