A. Bašistová: Košičania si zaslúžia žiť v peknom a fungujúcom meste

Na archívnej snímke kandidátka na post primátorky Košíc Alena Bašistová v Košiciach 10. septembra 2018. Foto: TASR/František Iván

Košice 5. novembra (TASR) - Na post primátora Košíc kandiduje v nadchádzajúcich komunálnych voľbách ako jediná žena aj 42-ročná vysokoškolská učiteľka Alena Bašistová (nezávislá), ktorá je nezaradenou poslankyňou Národnej rady (NR) SR a riadi výbor pre sociálne veci. Podľa nej je základným problémom zle riadené mesto. Chce dostupnejšie Košice či obnovu Mlynského náhonu. V predchádzajúcich voľbách do orgánov samosprávy obcí sa kandidatúry vzdala. Hovorí, že odvtedy sa zmenilo všetko.

-Prečo ste sa opäť rozhodli kandidovať na post primátorky?-

Pretože dokážem, môžem a chcem Košiciam pomôcť. Ako poslankyňa parlamentu denne riešim podnety občanov, ktorí potrebujú poradiť, reálne problémy riešiť. Moje skúsenosti z veľkej politiky chcem zúročiť v tej komunálnej, ale ani zďaleka ju nevnímam ako „malú“ politiku. Dokážem spájať ľudí naprieč politickým spektrom, do čoho sa pustím, v tom aj vytrvám do konca. Som Košičanka a cítim ako svoju povinnosť vrátiť mestu to, čo mi dalo. Úctu k ľuďom aj hodnotám.

-Ktoré sú vaše priority, o ktoré sa opierate vo svojej volebnej kampani?-

Som za Košičanov. Stojím za nimi, pretože si zaslúžia žiť nielen v peknom, ale aj dobre fungujúcom meste. Medzi moje priority patrí podpora projektu nájomného bývania, integrovanej dopravy a rozvoj alternatívnej dopravy, férového parkovania, sociálneho zabezpečenia pre všetky generácie a priestor na oddych. Nemôžem opomenúť profesionálny šport. Chcem ho vrátiť tam, kde patrí, na vrchol. Všetky oblasti potrebujú racionálny základ, transparentnú exekutívu a pravidelnú kontrolu.

-Čo je podľa vás najväčším problémom Košíc a aké sú potreby ich obyvateľov?-

Základným problémom je zle riadené mesto. Z toho sa odvíja všetko ostatné. Košičania potrebujú istotu, že na magistráte majú v rozhovore partnera, nie protivníka, čo im hádže polená pod nohy. Potrebujú dobre a transparentne riadené mesto. Potrebujú priestor pre rozvoj i rodinu, bezpečne chodiť do práce, do škôl, aktívne oddychovať alebo kultúrne sa vyžiť. Potrebujú kvalitné služby za férové ceny.

-Vo svojom volebnom programe hovoríte, že chcete dostupnejšie Košice. Čo to presnejšie znamená?-

Dostupné Košice pre Košičanov aj investorov. Pre ľudí systém integrovanej dopravy, aby sa za prácou alebo rodinou dostali rýchlo a bezpečne, nemuseli si cvakať lístok pri každom prestupe a sledovať čas, dokedy je platný. Chcem vrátiť do mesta trolejbusy. Pre investorov cesty, ktoré majú zmysel. Prioritou je dobudovanie obchvatu Košice – Košické Oľšany, kde komunikujem priamo s rezortným ministrom. Kam vedie cesta, tam prichádzajú investície, práca, a teda aj spokojnosť ľudí.

-Spomínate aj prinavrátenie života starým technickým pamiatkam. O ktoré konkrétne ide a čo by mali Košiciam priniesť?-

Som pyšná nielen na krásnu architektúru, chrámy, ktoré v Košiciach máme, ale aj na technické pamiatky, ktoré sú unikátne a zapadajú prachom. Rada by som im vrátila ich zašlú slávu a život, napríklad Mlynskému náhonu, ktorý dával v minulosti Košiciam život nielen pre vodu, ale aj športové a kultúrne vyžitie. Bol pri všetkom, čo sa v meste dialo, budovalo. Dnes, čo náhonu chýba, je práve voda, chýba aj zeleni v parku. Vysychajú vysoké topole, zvyšky starej aleje, ale aj niektoré gaštany a agáty.

-Okrem iného sa zasadzujete aj za boj proti drogám a prostitúcii v uliciach, na ktorú sa dlhodobo sťažujú obyvatelia mestskej časti Košice-Staré Mesto. Ako by ste chceli problém riešiť?-

Oslovili ma ľudia z vedenia príslušnej mestskej časti a ľudia, ktorí bývajú na dotknutej ulici a ktorých deti tam chodia do školy. Tieto ženy poskytujú svoje služby v blízkosti predškolských a školských zariadení. Z mojej pozície poslankyne NR SR som komunikovala so zástupcami mestskej časti, oslovila som štátnu políciu, s ktorou som komunikovala o možných preventívnych programoch, ale aj ministerstvo vnútra a železnice, keďže na to využívajú neďaleký objekt, ktorý je nezabezpečený a patrí ministerstvu, ale je na pozemku železníc. Z pozície primátorky by som mohla posilniť kompetencie mestskej polície, lebo tá to rieši len napomenutiami za znečistenie prostredia. Nedá sa to inak než komunikáciou a koordináciou všetkých spomínaných zložiek, inak sa nepohneme. Bolo by dobré vyriešiť problém legislatívou, ale je to veľmi citlivá téma, ktorú je potrebné prediskutovať na pôde parlamentu a získať analýzy buď z krajín V4, alebo Európskej únie, ako si s týmto problémom dokázali poradiť.

-V predchádzajúcich komunálnych voľbách ste sa kandidatúry vzdali. Vyjadrili ste sa, že tentoraz nepôjde o rovnaký scenár. Čo sa zmenilo?-

Všetko. Vysvetlím to. V komunálnych voľbách v roku 2014 som kandidovala za stranu Sieť. Zdôrazňujem, že išlo o stranu, ktorá mala vedenie, hierarchiu, pravidlá a dohody. A práve táto strana ma stiahla z volieb. Odstúpila som vtedy v prospech pravicového kandidáta, ktorý vtedy, žiaľ, za žiadnych okolností odstúpiť nechcel, hoci mu to mnohí kolegovia z pravicových strán navrhovali. Svojím odstúpením som musela rešpektovať kolektívne rozhodnutie orgánov strany Sieť, hoci som s ním nebola stotožnená. Za toto rozhodnutie nesie zodpovednosť strana samotná a nie ja. Preto odmietam slová typu, že som zradila pravicových voličov. Práve naopak, pravicové strany v meste sa zhodli na mene jedného kandidáta a jeho volebný výsledok bol taký, aký bol. Dnes idem do volieb sama za seba a nemusím sa podriaďovať rozhodnutiu nejakej strany. Iba ja som zodpovedná za to, čo robím, hovorím a konám.

-Ste jedinou ženou, ktorá sa v Košiciach uchádza o post primátorky. Vidíte v tom výhody? Je podľa vás rozdiel, či na čele mesta stojí muž alebo žena?-

Ženy sú asi citlivejšie na určité klamstvá a podvody. Takisto viac premýšľame a snažíme sa do rozhodovania zahrnúť aj to, aký by mal konkrétny návrh dosah na rodinu. Ako primátorka by som do riešenia problémov vniesla aj ženský pohľad na vec, viac empatie a snažila by som sa byť čo najspravodlivejšia. Som presvedčená, že v spolupráci s racionálne uvažujúcimi mužmi by sme utvorili na magistráte veľmi dobrý tím, ktorý by nám iné mestá mohli závidieť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.