Vlaams Belang vo výzve Stop Marrákešu podporí Bannon a Le Penová

Šéfka francúzskeho Národného frontu Marine Le Penová, archívne foto. Foto: TASR/AP

Brusel 3. decembra (TASR) - Nacionalistické politické hnutie Vlaams Belang (Flámsky záujem) oznámilo v pondelok, že koncom týždňa očakáva príchod šéfky Národného zhromaždenia (RN) Mariny Le Penovej a amerického krajného pravicového politika Steva Bannona, bývalého stratéga prezidenta USA Donalda Trumpa. Obaja majú podporiť podujatie, ktoré v sobotu (8.12) pripravili flámski nacionalisti proti Paktu OSN o migrácii.

Globálny pakt o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii sa má schvaľovať o týždeň (10.-11.12) na medzinárodnej konferencii v Marrákeši.

Tlačová agentúra Belga v tejto súvislosti uviedla, že krajne pravicová flámska strana vyvíja tlak na Novú flámsku alianciu (N-VA), svojho hlavného volebného súpera, aby táto najväčšia strana vládnej koalície nezmenila svoj odmietavý názor na Pakt OSN o migrácii.

Federálna koaličná vláda premiéra Charlesa Michela je ochotná v mene Belgicka v Marrákeši podpísať migračný pakt, tieto snahy však zatiaľ blokuje N-VA.

Belga upozornila, že iniciatíva Vlaams Belang je súčasťou širšej kampane krajne pravicových a populistických strán na európskej politickej scéne pod vedením Hnutia za Európu národov a slobôd. Hnutie pod výzvou "Stop Marrákešu" zozbieralo okolo 68.000 podpisov Európanov, ktorí odmietajú Pakt OSN o migrácii.

Nezáväzná dohoda, ktorú má väčšina členských štátov OSN podpísať v marockom Marrakéši, má za cieľ podporiť bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu a znížiť počet prípadov pašovania ľudí a obchodovania s ľuďmi. Dohoda neohrozuje zvrchovanosť krajín v oblasti migračnej politiky.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.