Služby Národného inšpektorátu práce budú elektronizované

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 3. decembra (TASR) – Národný projekt Elektronizácia služieb Národného inšpektorátu práce prinesie verejnosti elektronické služby, kratšie správne konania aj transparentné a otvorené dáta. Vyzvanie k projektu zverejní Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII). V pondelok o tom úrad informoval médiá.

Zavedenie informačného systému umožní občanom, podnikateľom, orgánom verejnej moci aj iným organizáciám rýchly a spoľahlivý prístup k údajom a štatistikám pracovnej inšpekcie. Sťažnosti a podnety bude možné nahlásiť aj on-line. „Vďaka zníženiu administratívnej záťaže inšpektorov sa skráti dĺžka rozhodovania v správnom konaní aj čas na vydanie osvedčení a preukazov. Inšpektorom pomôžu napríklad elektronické formuláre alebo znalostné databázy, ktoré im uľahčia rozhodovanie," priblížil ÚPVII dopad projektu na prácu inšpektorov. Tí získajú v reálnom čase prístup ku spisom a k procesom, stavom a časovým harmonogramom výkonu kontrol. Informačný systém im umožní sledovať cyklus pracovnej úlohy a dosledovať aj sankcie či kontroly.

Prínosom pre podnikateľov bude lepšie poradenstvo, ktoré bude fungovať on-line, zväčší sa aj množstvo publikovaných dokumentov. Pre zamestnávateľov to bude znamenať zníženie administratívy. Pripravené bude aj prepojenie s informačnými systémami Úradu verejného zdravotníctva, Slovenskej inšpekcie životného prostredia, Hlavného banského úradu, Policajného zboru SR, Finančnej správy SR, Sociálnej poisťovne, Štatistického úradu SR a Ozbrojených síl SR, dodal úrad vicepremiéra.

Efektom projektu by mal byť aj prínos v oblasti prevencie pracovných úrazov. Očakáva sa tiež lepšia identifikácia podozrivých subjektov, a účinnejší výkon inšpekcií.

Hodnota národného projektu je 5,803 milióna eur z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra – prioritná os 7. Dátum uzávierky vyzvania je 4. marec 2019, uzatvára úrad vicepremiéra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.