Hrnko: Pre politikov je významné, aby dostávali správne informácie

Na snímke predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS), archívna snímka. Foto: TASR/Marko Erd

Bratislava 4. decembra (TASR) - Geopolitika a spravodajské služby sú veci, ktoré zaujímajú, prirodzene, nielen bývalých a súčasných spravodajcov, politikov, ale aj verejnosť. Pre politikov je veľmi významné, aby dostávali správne koncepcie, keďže sa musia rýchlo rozhodovať. Geografický priestor a politika sú veľmi zaujímavé nielen pre verejnosť a spravodajskú komunitu, ale aj pre historikov. Uviedol to v utorok na úvod XII. medzinárodného sympózia Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov (ABSD) predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS).

Spravodajské služby musia robiť vždy to, čo je ich poslaním. Musia geopolitiku brať do svojho zorného uhľa, aby informácia, ktorú odovzdávajú svojim príjemcom, bola plnohodnotná, a nie vytrhnutá z konceptu.

Tento rok sa sympózium uskutočňuje v Bratislave na tému "Spravodajské služby a geopolitika" a vystúpia na ňom viacerí hostia zo Slovenska a zo zahraničia - USA, Veľkej Británie a Českej republiky.

Bývalý námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Juraj Kohutiar vystúpi s príspevkom na tému "Veľká hra geopolitiky a spravodajstva" a bývalý veľvyslanec SR pri NATO, v USA a v Maďarsku Rastislav Káčer zase na tému "Slovensko v geopolitickom kontexte najbližších rokov".

Medzi inými je pozvaný aj Marc Ellenbogen, bývalý podpredseda Demokratickej strany (USA) a veľvyslanec USA v Bulharsku a prezident Prague Society. Ten vystúpi na tému "Ďalšie kroky voči autokratom – Putin, Xi, Erdogan, Orban, ... Čo sa deje na Slovensku?".

Sympózium, na ktorom sa zúčastňuje necelých 100 hostí (bývalých dôstojníkov a veľvyslancov) otvoril nový predseda ABSD Jaroslav Gofjár. "Téma utorkového sympózia je zložitá," povedal.

Doteraz ABSD do mája tohto roku zastával 12 rokov bývalý šéf rozviedky SIS Igor Cibula.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.