Plénum NRSR súhlasí s návrhom na dvojnásobný daňový bonus na dieťa

NRSR, archívna snímka. Foto: TASR Pavel Neubauer

Bratislava 4. decembra (TASR) - Od 1. apríla budúceho roka by sa mal na Slovensku zaviesť dvojnásobný daňový bonus na dieťa do šiestich rokov. Navrhuje to koaličná strana Most-Híd v návrhu novely zákona o dani z príjmov, ktorý v utorok odsúhlasil parlament.

Výška daňového bonusu od 1. januára 2019 bude 22,17 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti. Hlavným účelom predloženého návrhu je zavedenie dvojnásobnej výšky tejto sumy na každé vyživované dieťa do 6. roku veku.

"S účinnosťou od 1. apríla 2019 sa oproti súčasnosti zvýši výška daňového bonusu u daňovníka, ktorý vyživuje dieťa do 6. roku veku, o 22,17 eura mesačne na každé takto vyživované dieťa," navrhujú predkladatelia.

Poslankyne Anna Verešová (OĽaNO) a Petra Krištúfková (Sme rodina) chceli sumu daňového bonusu ešte zvýšiť. Zhodli sa, že daňový bonus by mal byť zvýšený nie o 22,17 eura mesačne, ako navrhuje Most-Híd, ale o dvojnásobok, teda o 44,34 eura mesačne. Zrušiť sa podľa nich malo aj obmedzenie daňového bonusu len na deti do šesť rokov. Ich pozmeňujúce návrhy však plénum odmietlo.

Návrh počíta s nepriaznivým vplyvom na rozpočet verejnej správy, ale podľa strany bude mať zároveň pozitívne sociálne vplyvy. Zmeny by v roku 2020 predstavovali výpadok na dani z príjmov fyzických osôb vo výške 74,6 milióna eur a v roku 2021 na úrovni 80,2 milióna eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.