Znepriatelené strany v Jemene sa dohodli na výmene tisícok zajatcov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Saná 4. decembra (TASR) - Jemenská ústredná vláda a šiitskí vzbúrenci - tzv. húsíovia sa údajne dohodli na výmene niekoľkých tisícok vojnových zajatcov. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na informácie od predstaviteľov jemenskej vlády.

Dohoda o výmene vojnových zajatcov by mala zahŕňať okolo 1500-2000 členov provládnych jednotiek a 1000-1500 húsíov. Výmena by sa mala uskutočniť ešte pred mierovými rokovaniami v Štokholme, ktoré by sa mali uskutočniť ešte tento týždeň.

Húsíovia vyjadrili záujem zúčastniť sa na týchto rokovaniach uplynulý štvrtok pod podmienkou, že budú mať zaručený bezpečný návrat do vlasti. Medzinárodne uznaná vláda Jemenu podporovaná Saudskou Arábiou taktiež oznámila, že sa plánuje na chystaných rozhovoroch zúčastniť.

OSN sa dlhodobo snaží oživiť mierové rokovania medzi medzinárodne uznávanou vládou jemenského prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího a húsíjmi podporovanými Iránom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.