Conte je pripravený mierne zmeniť štátny rozpočet

Taliansky premiér Giuseppe Conte. Foto: TASR/AP

Rím 5. decembra (TASR) - Taliansky premiér Giuseppe Conte je pripravený mierne zmeniť niektoré opatrenia zahrnuté v rozpočte na rok 2019, ktorý Európska komisia zamietla, pretože porušuje fiškálne pravidlá bloku. Citovali v stredu premiéra noviny La Repubblica.

Taliansko navrhlo na budúci rok expanzívny rozpočet, ktorý počíta so zvýšením deficitu verejných financií na 2,4 % hrubého domáceho produktu (HDP) z predpokladaných 1,8 % v tomto roku.

Európska komisia vyzvala taliansku vládu, aby svoj rozpočet prepracovala a zabránila tak disciplinárnemu konaniu, ktoré by mohlo viesť až k pokute.

Conte novinám povedal, že ak má šancu znížiť ekonomický vplyv niektorých opatrení, podnikne potrebné kroky, čo ale neznamená, že ustupuje od svojich plánov, ktoré sľúbil pred voľbami.

"Ja som ten, kto má právo hovoriť s Európskou komisiou a nikdy som nezastavil diskusiu. A ak teraz môžem získať nejaké finančné prostriedky, upraviť finálnu podobu, zmeniť niekoľko málo vecí, to neznamená, že ustupujem," povedal.

A dodal, že ak mu predložia výpočty, ktoré mu umožnia znížiť v návrhu rozpočtu deficit na 2,3 % alebo 2,1 %, tak to urobí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.