Vláda navrhuje za dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ M. Kučeru

Kandidát na dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ Michal Kučera. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 5. decembra (TASR) - Kandidátom na dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ je Michal Kučera. Vláda na svojom rokovaní v stredu schválila jeho nomináciu. Kučera je v poradí už štvrtým kandidátom Slovenska na tento post v Luxemburgu. Miesto dodatočného sudcu malo Slovensko obsadiť už v septembri 2016.

V tajnej voľbe ho koncom novembra zvolila Súdna rada, Kučeru podporilo desať z celkovo 15 prítomných členov.

Po schválení vládou sa Kučera stal oficiálne štvrtým kandidátom Slovenska na jeden z najvýznamnejších súdnych postov v Európskej únii. Predošlí kandidáti – Mária Patakyová, Radoslav Procházka a Ivan Rumana neuspeli v Bruseli, kde ich kandidatúru neodsúhlasil poradný výbor Rady EÚ. V júni vláda rozhodla o stiahnutí návrhu Ivana Rumana na post sudcu Všeobecného súdu EÚ. Miesto dodatočného sudcu malo Slovensko obsadiť už v septembri 2016.

Podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) Kučera ovláda formálne aj obsahovo všetky kompetencie, ktoré Všeobecný súd EÚ má. "Dúfam, že uspeje," poznamenal Gál. Zároveň doplnil, že je zlé, že sa nám ani na tretíkrát nepodarilo uspieť. "Je to o tom, že kandidáti musia byť pripravení a odpovedať na všetky otázky, ktoré komisia má, do poslednej vety," poznamenal šéf spravodlivosti.

Slovensko má kandidáta na dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ predložiť Generálnemu tajomníkovi Rady EÚ.

Profil Michala Kučeru

Michal Kučera sa narodil v roku 1975. V rokoch 1993 - 1998 absolvoval štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po štúdiu si vzdelanie doplnil na študijnom pobyte Tempus na Právnickej fakulte Univerzity Brémy v Nemecku. V roku 2002 podstúpil advokátsku skúšku v Slovenskej advokátskej komore.

V rámci ďalšieho vzdelávania navštevoval viacero letných kurzov, napríklad úvod do anglického práva študoval v roku 2005 na London School of Economy, v roku 2007 medzinárodné právo verejné na Haagskej akadémii medzinárodného práva.

V roku 2009 získal diplom na Inštitúte medzinárodného práva a ľudských práv Erica Castréna v Helsinkách. Jeho štúdia mala názov "Keďže medzinárodný zločin agresie je nevyhnutne spätý so zodpovednosťou štátu, mal by mať Medzinárodný trestný súd právomoc súdiť ho?".

Diplom s vyznamenaním získal v roku 2012 aj na Akadémii medzinárodného práva v čínskom prístavnom meste Sia-men.

Koncipientsku prax v rokoch 1998 - 2000 absolvoval v advokátskej kancelárii Linklaters. Takmer celú svoju doterajšiu právnickú kariéru strávil Kučera v medzinárodnom súdnom prostredí.

Od roku 2001 pracuje v Kancelárii Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), okrem roku 2008 a 2009.

Od roku 2012 bol poverený stykom Súdu s Radou európskych advokátskych komôr. Zástupcom tajomníka Disciplinárnej komisie Rady Európy sa stal v roku 2013. Od roku 2014 je zodpovedný za chod slovenskej zložky Kancelárie ESĽP. V roku 2015 Kučera absolvoval individuálnu stáž v kabinete sudcu Súdneho dvora Európskej únie v Luxemburgu.

Kučera pôsobí ako právnik, spravodajca v zmysle článku 24 ods. 2 Európskeho dohovoru o ľudských právach. Je členom Slovenskej spoločnosti pre medzinárodné právo, Francúzskej spoločnosti pre medzinárodné právo a Medzinárodného inštitútu pre ľudské práva - Nadácie Reného Cassina.

Kučera hovorí po anglicky, francúzsky, nemecky, rusky a bulharsky.

Miesto dodatočného sudcu Všeobecného súdu Európskej únie malo Slovensko obsadiť už v septembri 2016.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.