Eximbanka má v roku 2019 dosiahnuť čistý zisk 546.000 eur

Budova Eximbanky na Grösslingovej ulici v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Funtál

Bratislava 5. decembra (TASR) – Eximbanka má za rok 2019 dosiahnuť zisk po zdanení vo výške 546.000 eur. Počíta s tým návrh rozpočtu Exportno-importnej banky SR, ktorý v stredu odobril parlament.

Cieľom Eximbanky je posilnenie obchodných fondov, rezervného fondu a doplnenie sociálneho fondu. "Súčasťou rozdelenia disponibilného zisku bude aj návrh na odvod do štátneho rozpočtu v predpokladanej výške 250.000 eur, ktorý zohľadňuje ustanovenia zákona," uvádza sa v predkladacej správe.

"Rozpočet na rok 2019 predpokladá prevádzkový zisk pred opravnými položkami a rezervami v sume 6.012.000 eur. Uvedený objem prevádzkového zisku v roku 2019 je výsledkom plánovaného nárastu výnosov z obchodných aktivít, hlavne z financovania priamych úverov klientom," konštatuje sa v materiáli.

Eximbanka plánuje celkovú majetkovú angažovanosť z financovania úverov a poskytovania záruk v objeme 380,5 milióna eur. V oblasti poistenia neobchodovateľných a obchodovateľných rizík zasa banka predpokladá upísať riziká v brutto výške 715 miliónov eur. "Celková majetková angažovanosť sa medziročne zvýši o 13,5 %," uvádzajú predkladatelia.

Eximbanka prostredníctvom úverových a záručných aktivít mieni v roku 2019 podporiť export slovenských podnikateľských subjektov v celkovom objeme 917 miliónov eur, čo je o 16,1 % menej v porovnaní s očakávanou skutočnosťou za rok 2018. Dôvodom medziročného poklesu je podľa predkladateľov intenzívnejšia orientácia na financovanie úverov pre malé a stredné podniky.

Prostredníctvom poisťovacích a zaisťovacích činností plánuje banka podporiť export vo výške 898,8 milióna eur, čo predstavuje nárast oproti očakávanej skutočnosti za rok 2018. Nárast očakáva aj v podpore exportu pri poistení neobchodovateľných rizík a v oblasti poistenia obchodovateľných rizík.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.