Vláda vzala na vedomie návrh zákona o osobitnom odvode pre reťazce

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Bratislava 5. decembra (TASR) - Vláda v stredu vzala na vedomie návrh skupiny poslancov Národnej rady SR na vydanie zákona o osobitnom odvode obchodných reťazcov. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR požadovalo však zapracovať a zohľadniť v návrhu zákona viaceré pripomienky.

Predkladaný poslanecký návrh je podľa predkladateľa MPRV spôsobilý zabezpečiť nevyhnutné finančné prostriedky, avšak definícia obchodného reťazca je príliš široká a môže zasahovať aj subjekty, ktoré nespĺňajú základný predpoklad disproporcie prerozdelenia pridanej hodnoty, marže a zisku v obchodno-dodávateľskom reťazci.

Predkladateľ navrhuje vypustiť tiež definíciu obchodnej aliancie, ktorá môže v praxi spôsobiť viacero aplikačných problémov. MPRV SR tiež navrhuje, aby sa výluka rozšírila aj o malé a stredné podniky, ďalej o tzv. podnikové predajne, kde je výrobca aj predajcom potravín(prípadne sú majetkovo prepojení), a maloobchodné predajne, ktoré predávajú výlučné jednu sortimentnú skupinu potravín.

Poslanecký návrh by mal podľa predkladateľa zohľadňovať tiež špecifiká prevádzok, ktoré sa nachádzajú v zmysle zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov (NRO) a ktoré sa nachádzajú v malých obciach, respektíve v obciach, kde sú najviac tri prevádzky predávajúce potraviny.

MPRV sa stotožňuje s pripomienkou Ministerstva financií SR, aby sa do návrhu zákona vložilo ustanovenie, na základe ktorého sa osobitný odvod obchodných reťazcov bude považovať za daňový výdavok až po jeho zaplatení.

Poslanecký návrh bol predložený do pripomienkového konania, v ktorom bolo vznesených celkovo 92 pripomienok, z toho 64 zásadných.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.