Francúzsko má kvôli protestom problémy so zásobovaním čerpacích staníc

Demonštranti pozdravujú vodičov, ktorí blokujú cestu v Rennes na západe Francúzska 17. novembra 2018. Foto: TASR/AP

Paríž 5. decembra (TASR) - Blokáda skladov pohonných hmôt vo Francúzsku spôsobuje v niektorých tamojších regiónoch nedostatok pohonných látok, ktorý sa dotkol viac ako 700 čerpacích staníc. Informoval o tom v stredu spravodajský portál LCI.

Blokáda skladov pohonných látok je súčasťou protestov proti politike vlády prezidenta Emmanuela Macrona, ktoré trvajú od 17. novembra.

Zásobovanie pohonnými látkami viazne najmä v Bretónsku, kde viaceré čerpacie stanice nemajú už žiadne alebo len veľmi malé zásoby. Podobná je aj situácia na juhu Francúzska, v parížskej metropolitnej oblasti a v Normandii. Na cestách smerom do Španielska sa v dôsledku blokád ciest v uplynulých dňoch vytvárali dlhé kolóny.

V niektorých regiónoch úrady zaviedli prídelový systém, aby si benzín či naftu mohlo kúpiť čo najviac vodičov odkázaných na tento druh dopravy.

Vláda pod tlakom protestov tzv. žltých viest v utorok prisľúbila pozastavenie zvyšovania daní z pohonných látok a ďalšie opatrenia, zamerané na upokojenie protestov proti rastúcim životným nákladom.

Premiér Édouard Philippe v utorok oznámil, že od januára plánované zvyšovanie daní z benzínu a nafty, ktoré podnietilo sčasti násilné protesty, bude odložené o šesť mesiacov. Vláda plánuje tiež zmraziť najbližšie zvyšovanie regulovaných cien elektriny a zemného plynu. Pozastavené budú aj prísnejšie kontroly emisií vozidiel, čo bola jedna z požiadaviek demonštrantov.

Napriek ústupkom vlády časť prívržencov hnutia žltých viest podľa francúzskych médií avizovala, že budú pokračovať v protestoch, pretože najnovšie vládne opatrenia považujú stále za nedostatočné.

V sobotu sa v centre Paríža má konať ďalšie veľké zhromaždenie na podporu požiadaviek žltých viest.

Ministerka práce Muriel Pénicaudová v stredu vo vysielaní rozhlasovej stanice LCI uviedla, že vláda chce svojím gestom umožniť začatie diskusie. Dodala, že do konca týždňa sa spoločne so zástupcami ministerstva dopravy stretne so sociálnymi partnermi, aby rokovali o mobilite pracovnej sily.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.