Pozor na vreckárov, varuje polícia

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Košice 22. decembra (TASR) – V súvislosti s vrcholiacou snahou o nákup vianočných darčekov počas tohto víkendu polícia upozorňuje, že nákupná horúčka, stres a nervozita sa stávajú lákadlom pre "vreckárov". Policajný zbor každoročne zaznamenáva v tomto období nárast majetkovej trestnej činnosti, hlavne vreckových krádeží.

"Polícia v Košickom kraji zaznamenala v decembri 2017 celkovo 33 prípadov vreckových krádeží, 15 prípadov krádeží vecí z áut a dva prípady krádeže na cestujúcich počas prepravy. V decembri 2016 polícia evidovala 43 prípadov vreckových krádeží, 22 prípadov krádeží vecí z áut a štyri prípady krádeže na cestujúcich počas prepravy," informovala košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.

Polícia preto radí, aby si ľudia nenechávali počas nákupov svoje peňaženky navrchu tašky alebo kabelky, či na inom ľahko prístupnom mieste. Tašku či kabelku by nemali nechávať v nákupnom vozíku alebo prevesenú bez dozoru na rukoväti vozíka.

"Neodporúčame nosiť pri sebe veľké množstvo finančnej hotovosti, neuchovávajte PIN kód na jednom mieste spolu s platobnou kartou," varuje Ivanová. Pri každej transakcii by si nakupujúci mali pozorne všímať aj kvalitu bankoviek, keďže nie je vylúčený výskyt falošných bankoviek.

Pozor treba dávať na kľúče od bytu či auta. Polícia tiež upozorňuje, aby si ľudia nikdy nenechávali na sedadlách či iných viditeľných miestach áut kabelky, tašky, mobilné telefóny či iné cenné predmety.

V prípade, že niekto nájde na zemi ležať osobné doklady, prípadne iné osobné dokumenty, najvhodnejším spôsobom, ako ich vrátiť majiteľom, je vhodiť ich do "policajnej schránky dôvery". Tá je v  Košiciach umiestnená v obchodnom dome Dargov a v obchodnom centre Kaufland na Popradskej ulici. Nájdené veci je tiež možné odniesť na najbližší útvar Policajného zboru.

"Polícia pri príležitosti blížiacich sa vianočných sviatkov vyzýva občanov k zvýšenej opatrnosti, najmä počas nákupov, a apeluje na vzájomnú toleranciu a rešpekt. Vyhýbajte sa rôznym potýčkam, aby sme nadchádzajúce sviatočné dni mohli spoločne prežiť v pokoji," uviedla Ivanová. Polícia vyzýva aj k opatrnosti, ohľaduplnosti a vzájomnej tolerancii aj na cestách.

"Policajný zbor taktiež prispeje k pokojnému priebehu predvianočného i sviatočného času vyčlenením maximálneho počtu policajtov a vykonávaním nepretržitého výkonu služby. V prípade potreby sa môžu občania na políciu s dôverou kedykoľvek obrátiť," dodala hovorkyňa.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.