Komisia navrhuje bulharskej vláde rokovať s USA o nákupe stíhačiek

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Sofia 22. decembra (TASR) - Komisia bulharského ministerstva obrany odporučila v piatok vláde v Sofii, aby začala rokovať so Spojenými štátmi o nákupe nových viacúčelových stíhacích lietadiel typu F-16, vďaka čomu by výzbroj bulharských síl lepšie vyhovovala štandardom NATO. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Osem stíhačiek s odhadovanou cenou 1,8 miliardy bulharských levov (920 miliónov eur) má nahradiť starnúce lietadlá ruskej výroby typu MiG-29. Stíhačky Bulharsku ponúkli okrem Spojených štátov aj Švédsko a Taliansko.

"Získanie nových viacúčelových stíhacích lietadiel, ako sú F-16V Block 70 zo Spojených štátov, vybavené najmodernejším radarom a technikou, výrazne zlepšia schopnosti bulharských vzdušných síl," povedal novinárom bulharský minister obrany Krasimir Karakačanov.

Spojené štáty okrem zmienených stíhačiek ponúkli Sofii aj viacúčelové stíhačky typu F-18 Super Hornet. Tie však podľa bulharského ministerstva obrany nespĺňali podmienky vypísaného tendra.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo tento týždeň povedal, že Washington je odhodlaný pracovať s bulharskou vládou na prispôsobovaní konečnej dohody o kúpe jej rozpočtovým aj prevádzkovým možnostiam.

Švédsko v snahe zvíťaziť v tendri ponúklo Bulharsku namiesto ôsmich rovno desať svojich gripenov. Taliansko zase ponúklo Sofii viacúčelové stíhacie lietadlá typu Eurofighter, avšak už použité.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.