Inflácia v Nemecku sa spomalila na 1,7 %, za celý rok dosiahla 1,9 %

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Wiesbaden 16. januára (TASR) - Spotrebiteľské ceny v Nemecku vzrástli v minulom roku o takmer 2 %, ale v poslednom mesiaci 2018 sa tempo ich rastu výrazne spomalilo. Uviedol to v stredu nemecký spolkový štatistický úrad Destatis.

Index spotrebiteľských cien v najväčšej ekonomike eurozóny sa v decembri zvýšil medziročne o 1,7 % po novembrovom náraste o 2,3 %.

Decembrová miera inflácie bola najnižšia od apríla minulého roka, keď dosiahla 1,6 %, rovnako ako v marci.

Dôvodom spomalenia celkovej inflácie v decembri bolo oveľa nižšie tempo rastu cien energií, ktoré kleslo na 4,8 % z 9,3 % v novembri. Ceny potravín v poslednom mesiaci 2018 stúpli o 1 %.

V medzimeačnom porovnaní sa index spotrebiteľských cien v Nemecku zvýšil v decembri len o 0,1 %, rovnako ako v novembri.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien, ktorý sa v celej Európskej únii určuje podľa jednotnej metodiky, v prípade Nemecka v decembri vzrástol medziročne o 1,7 % (po novembrovom zvýšení o 2,2 %) a medzimesačne o 0,3 %.

Priemerná ročná miera inflácie dosiahla vlani 1,9 %, informoval Destatis. To je mierne zrýchlenie z 1,8 % v roku 2017 a najvyššia inflácia od roku 2012, keď bola na úrovni 2 %.

Motorom rastu vlaňajšej inflácie bolo zdraženie energií o 4,9 %. Aj ceny potravín v roku 2018 citeľne stúpli o 2,5 %, uviedol Destatis.

Údaje o inflácii prichádzajú po slabších, ako očakávaných výsledkoch nemeckej ekonomiky, ktorá vlani rástla najpomalšie od roku 2013 a v poslednom kvartáli sa pravdepodobne tesne vyhla recesii. Produkcia nemeckého priemyslu v novembri zároveň opäť klesla, už druhý mesiac po sebe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.