Washington 6. februára (TASR) - Americký prezident Donald Trump v utorok večer miestneho času vo výročnom prejave o stave Únie vyzval Washington, aby nevládol "ako dve politické strany, ale ako jeden národ". Trumpovo posolstvo pritom sledoval výrazne názorovo rozdelený Kongres, napísala tlačová agentúra AP.
Republikán Trump žiadal na začiatku prejavu jednotu a spoluprácu oboch hlavných politických strán.
"Stojím tu pripravený spolupracovať s vami, aby sme dosiahli historické prelomy pre všetkých Američanov," povedal prezident, ktorého citovala tlačová agentúra DPA. "Víťazstvo nie je výhrou pre našu stranu, víťazstvo je výhrou pre našu krajinu," dodal.
Uviedol, že plán Bieleho domu pre nasledujúci rok je "agendou pre americký ľud".
V prejave Trump ďalej vysvetlil, že administratíva sa bude sústreďovať na pracovné miesta, obchodovanie, infraštruktúru či prisťahovalectvo. Trump dodal, že bude "presadzovať zahraničnú politiku, ktorá dáva na prvé miesto záujmy Ameriky".
Prezident apeloval na zákonodarcov, aby si zvolili "veľkosť" a odmietli "deliace čiary".
"Musíme odmietnuť politiku pomsty, vzdoru a trestania - a osvojiť si bezhraničný potenciál spolupráce, kompromisu a spoločného dobra," pokračoval Trump.
"Spoločne môžeme prekonať desaťročia politickej slepej uličky. Musíme si vybrať medzi veľkosťou a deliacimi hranicami, výsledkami a vzdorom, víziou a pomstou, neuveriteľným pokrokom a nezmyselným ničením. Dnes večer vás žiadam, aby ste si vybrali veľkosť," vyhlásil Trump.
Ocenil stav ekonomiky USA
Americký prezident Donald Trump v utorok v prejave o stave Únie v Kongrese pochválil úroveň ekonomiky, pripísal si zásluhy predovšetkým za nízku nezamestnanosť a ocenil svoj sporný program znižovania daní aj snahy o dereguláciu.
"Amerika vyhráva každý jeden deň," povedal Trump a vyvolal tým nadšené hlasné reakcie členov svojej Republikánskej strany. "Stav našej únie je silný," dodal a kongresmani začali skandovať "U-S-A, U-S-A".
Mnohí demokrati, Trumpovi rivali, však nejasali - ani desiatky zákonodarkýň, ktoré prišli v bielom oblečení na počesť sufražetiek, bojovníčok za hlasovacie a politické práva žien.
"Naša krajina pulzuje životom a naša ekonomika prekvitá ako nikdy predtým. Naša ekonomika je predmetom závisti celého sveta, naša armáda je najmocnejšia na zemi, a to zďaleka," povedal americký prezident, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.
Dodal, že "jediné, čo môže ekonomiku zastaviť, sú šialené vojny, politika alebo absurdné stranícke vyšetrovania". Očividne tým podľa agentúry AP narážal na špeciálne vyšetrovanie vzťahov medzi Ruskom a Trumpovým volebným štábom v roku 2016. Vyšetrovanie má zistiť, či Rusko zasahovalo do prezidentských volieb v USA v prospech Trumpa.
Veľkú časť svojho prejavu venoval Trump kritike ilegálneho prisťahovalectva a vyhlásil, že škodí pracujúcej triede.
Trump doplnil, že na hranici s Mexikom je stav "bezvládia", kde sa nerešpektujú zákony, a tamojšiu situáciu označil za "krízu". Ilegálnej migrácii pripísal vinu za zločinnosť, vrátane vrážd a pašovania drog.
Šéf Bieleho domu varoval Kongres, že na schválenie rozpočtu, teda aj financií na fungovanie federálnej vlády, zostáva už len desať dní. Nedávne čiastočné pozastavenie financovania federálnej vlády, takzvaný shutdown, trval vyše mesiaca a bol tak najdlhším v histórii USA.
Shutdown nastal preto, že Trump žiadal peniaze na výstavbu múru popri hranici USA s Mexikom, ale demokrati mu ich odmietli schváliť.
Trump v prejave žiadal republikánov aj demokratov, aby "spojili sily" a riešili "naliehavú národnú krízu". "Kongres má desať dní na to, aby schválil návrh zákona, ktorý zaručí peniaze našej vláde, ochráni našu domovinu a zaistí našu veľmi nebezpečnú južnú hranicu," vysvetľoval Trump ešte pred vypršaním lehoty 15. februára. Kritici však spochybňujú nebezpečenstvo na spomínanej hranici.
Americký líder sa nezmienil o vyhlásení stavu núdze na hranici, ktorým sa vyhrážal, ak demokrati v Kongrese nevyhovejú jeho žiadosti o miliardy dolárov na výstavbu múru popri južnej hranici.
Trump v prejave povedal, že "zákonodarcovia majú morálnu povinnosť vytvoriť taký prisťahovalecký systém, ktorý ochráni životy a pracovné miesta našich občanov".
Demokrati sú proti výstavbe Trumpovho múru, lebo ho pokladajú za nemorálny a nepotrebný.
Potvrdil, že s vodcom KĽDR sa stretne vo Vietname 27.-28. februára
Americký prezident Donald Trump v utorok vo výročnom prejave o stave Únie oznámil, že s vodcom Severnej Kórey Kim Čong-unom sa na druhom samite stretne vo Vietname 27.-28. februára.
"Robíme odvážnu novú diplomaciu, a v rámci nej pokračujeme v historickom presadzovaní mieru na Kórejskom polostrove," povedal podľa tlačovej agentúry DPA zákonodarcom Kongresu.
"Naši rukojemníci musia prísť domov, jadrové skúšky musia prestať - vystrelenie rakety sa neudialo už 15 mesiacov," zdôraznil Trump v prejave pred oboma komorami Kongresu.
"Keby som nebol zvolený za prezidenta Spojených štátov, práve teraz by sme podľa môjho názoru boli vo veľkej vojne so Severnou Kóreou," pokračoval.
"Ešte zostáva urobiť veľa práce, ale môj vzťah s Kim Čong-unom je dobrý," dodal prezident USA.
Dvojica lídrov uskutočnila svoj prvý, historický samit vlani v júni v Singapure - išlo o prvé rozhovory úradujúceho amerického prezidenta s vodcom Severnej Kórey (KĽDR). Obaja politici sa zaviazali, že budú pracovať na úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova výmenou za bezpečnostné záruky, ktoré žiada Pchjongjang.
Trump tiež v prejave odsúdil politický rozvrat vo Venezuele a vyhlásil: "Amerika nikdy nebude socialistickou krajinou." Táto poznámka zrejme smerovala k vplyvným demokratom, ktorí sa označujú za socialistov.
Americký prezident ostro skritizoval aj "radikálny režim v Iráne" a zaviazal sa, že Teherán nikdy nezíska jadrové zbrane.
"Robia zlé, zlé veci," povedal Trump a obvinil vládu v Teheráne z antisemitizmu.
Trump vlani odstúpil od historickej jadrovej dohody s Iránom a uvalil na Teherán celú sériu nových sankcií, ktoré označil za "najprísnejšie, aké boli kedy na nejakú krajinu uvalené".
Prezident sa v prejave venoval takisto situácii v Afganistane. Naliehal na "zrýchlenie" rokovaní o politickom urovnaní "tohto dlhého a krvavého konfliktu".
Trump potvrdil, že prebiehajú "konštruktívne rozhovory", do ktorých je zapojené aj militantné hnutie Taliban. "Prišla tá hodina, keď sa musíme aspoň pokúsiť o mier, a druhá strana chce urobiť to isté. Prišiel ten čas," povedal líder a zdôraznil, že výsledok rokovaní je stále neistý.
"Veľké národy nevedú nekonečné vojny," vyhlásil Trump a poznamenal, že americké sily bojujú na Blízkom východe takmer 19 rokov. Prezident tým bránil svoje rozhodnutie stiahnuť amerických vojakov zo Sýrie a Afganistanu.
Trump neuviedol konkrétny časový rámec sťahovania vojakov zo Sýrie či Afganistanu. Uviedol: "Prakticky celé územie, kedysi obsadené extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS), je oslobodené." Islamský štát pritom označil za "krvilačných vrahov".
J. Kórea privítala oznámenie o druhom summite medzi Trumpom a Kimom
Úrad juhokórejského prezidenta privítal v stredu oznámenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, že sa v dňoch 27. a 28. februára stretne vo Vietname na svojom druhom summite so severokórejským vodcom Kim Čong-unom.
Južná Kórea dúfa, že USA a Severná Kórea môžu dospieť na summite k podstatným a konkrétnym krokom. "Vietnam sa kedysi oháňal zbraňami voči USA, ale teraz sú priatelia," uviedol hovorca úradu juhokórejského prezidenta. Vyjadril presvedčenie, že Vietnam bude "skvelým miestom, na ktorom USA a Severná Kórea môžu písať nové dejiny".
Agentúra Jonhap pripomína, že Trump neoznámil konkrétne miesto konania summitu. Podľa mediálnych správ USA uprednostňujú pobrežné mesto Danang, zatiaľ čo Severná Kórea Hanoj, kde má veľvyslanectvo.
Trump sa s Kimom stretol vlani v júni v Singapure - išlo o prvé priame rozhovory úradujúceho amerického prezidenta s vodcom Severnej Kórey. Obaja politici sa zaviazali, že budú pracovať na úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova výmenou za bezpečnostné záruky, ktoré žiada Pchjongjang.
Rozhovory medzi Spojenými štátmi a Severnou Kóreou uviazli na neochote Pchjongjangu poskytnúť podrobný zoznam svojich jadrových zariadení a raketových základní, ktorý by mohli použiť inšpektori na overenie v prípade uzavretia dohody o ich likvidácii.
Kongres USA zaspieval Happy Birthday mužovi, ktorý prežil holokaust
Republikánski aj demokratickí členovia amerického Kongresu v utorok nakrátko prerušili prejav prezidenta Donalda Trumpa o stave Únie a začali spontánne spoločne spievať "Happy Birthday" prítomnému hosťovi 81-ročnému Judahovi Sametovi, ktorý v ten deň oslavoval narodeniny a ktorý prežil nacistický koncentračný tábor Bergen-Belsen.
Samet prežil vlani koncom októbra aj útok belošského rasistu, ktorý v synagóge v americkom meste Pittsburgh spustil počas rannej sobotňajšej modlitby streľbu a zabil 11 ľudí.
Trump (72) mu počas prejavu, ktorý predniesol v priestoroch dolnej komory Kongresu, vzdal poctu. Samet sa usmial a všetkým zakričal "ďakujem vám", informovali agentúry DPA a AP.
Sameta oslobodili v koncentračnom tábore americkí vojaci. Na prejave prezidenta Trumpa bol aj ďalší muž, Joshua Kaufman, ktorého spojenecké sily oslobodili z vyhladzovacieho tábora Dachau.
Kaufman sedel v Kongrese vedľa Hermana Zeitchicka, amerického vojaka, ktorý pomáhal tábor oslobodzovať. Trump označil Dachau za "peklo na Zemi".
Počas prejavu sa stala aj ďalšia prekvapujúca vec. Členka Snemovne reprezentantov z tábora Trumpových demokratických rivalov Alexandria Ocasiová-Cortezová vyskočila, spolu s ďalšími zákonodarkyňami zo snemovne, a nadšene tlieskali niečomu, čo Trump povedal. Prekvapilo to aj samotného prezidenta.
Tento moment prišiel, keď Trump vyhlásil, že zo silnej, prekvitajúcej ekonomiky USA najviac ťažia práve ženy.
Trump na nadšenie prítomných žien zareagoval slovami: "To som od vás nečakal." A zablahoželal im k získaniu kresiel v Kongrese.
Do snemovne, dolnej komory, je v súčasnosti zvolený rekordný počet žien.
Demokrati zvyčajne zvolia do snemovne oveľa viac žien než republikáni. V snemovni ich je teraz vyše 100. Ale veľká väčšina z nich, okolo 90, sú demokratky. V snemovni je len vyše desať republikánok.
Zákonodarkyne prišli na Trumpov prejav v bielom oblečení - na počesť sufražetiek, ktoré v minulosti ženám vybojovali hlasovacie a politické práva.
Tvrdý prístup k Číne ukončí podľa Trumpa krádeže pracovných miest v USA
Tvrdý prístup Washingtonu k Pekingu počas rokovaní o obchodných vzťahoch bude znamenať koniec "krádežiam" amerických pracovných miest a bohatstva. Vyhlásil to americký prezident Donald Trump vo výročnom prejave o stave Únie, ktorý predniesol v americkom Kongrese.
Trump zároveň vyzval Čínu na rozsiahle "štrukturálne" zmeny v priemyselnej politike, na čo však podľa viacerých analytikov Čína pravdepodobne nebude ochotná pristúpiť.
Dve najväčšie svetové ekonomiky majú už len zhruba tri týždne na dohodu o obchode, inak hrozí, že Trump uvalí na veľký objem čínskeho tovaru zvýšené clá. Ekonómovia sa obávajú, že takýto vývoj by mal vážne dôsledky pre svetovú ekonomiku.
"Chceme dať Číne jasne najavo, že po rokoch útokov na náš priemysel a kradnutia nášho duševného vlastníctva sa krádeže amerických pracovných miest a bohatstva skončili," vyhlásil Trump. Zároveň dodal, že akákoľvek dohoda s Pekingom "musí zahrnovať reálne, štrukturálne zmeny, ktoré ukončia neférové obchodné praktiky".
Zástupcovia USA a Číny sa naposledy zišli na obchodných rokovaniach minulý týždeň. Obe strany prezentovali pokrok, čo sa však týka detailov, veľa toho nezverejnili.
Trumpovým cieľom je výrazne zredukovať vysoký obchodný deficit USA s Čínou. Od jeho nástupu do funkcie sa obchodný schodok USA zvýšil o viac než 18 % a najmä voči Číne vzrástol na nové rekordné hodnoty.
Prezident okrem toho nanovo zopakoval, čo uviedol už niekoľkokrát, že dovozné clá, ktoré doteraz uvalil na čínsky tovar, platí samotná Čína. "Naše ministerstvo financií dostáva miliardy dolárov mesačne z krajiny, ktorá nám nikdy nezaplatila ani cent," povedal Trump. Podľa ekonómov ale tieto clá platia v skutočnosti americkí dovozcovia, ktorí svoje zvýšené náklady často presúvajú na zákazníkov.
Trump poukázal aj na silu americkej ekonomiky, najmä na výraznú tvorbu nových pracovných miest a znižovanie nezamestnanosti. Rozpočtový úrad Kongresu však v nedávnom odhade upozornil na to, že rast americkej ekonomiky sa tento rok spomalí a k ďalšiemu spomaleniu rastu dôjde v roku 2020, pretože vplyv rozsiahlej daňovej reformy postupne vyprcháva.
Republikánmi ovládaný Senát sa vo veci odsunu zo Sýrie postavil proti Trumpovi
Senát amerického Kongresu schválil v utorok pomerom hlasov 77:23 pozmeňovací návrh kritizujúci rozhodnutie prezidenta USA Donalda Trumpa stiahnuť amerických vojakov zo Sýrie. Návrh dokumentu podporila veľká väčšina senátorov vrátane republikánov, informovala agentúra DPA.
Pozmeňovací návrh je súčasťou zákona o posilnení bezpečnosti USA na Blízkom východe, ktorý stanovuje sankcie voči sýrskej vláde a jej spojencom, vrátane Ruska a Iránu.
Na to, aby návrh zákona nadobudol účinnosť, ho musí ešte schváliť demokratmi ovládaná Snemovňa reprezentantov a podpísať prezident USA.
Proti návrhu hlasovali z 53 konzervatívnych poslancov len traja. Tento fakt je podľa francúzskej rozhlasovej stanice RFI ďalším dôkazom, že republikáni, ktorí majú v Senáte väčšinu, sa čoraz viac dištancujú od zahraničnej politiky presadzovanej Bielym domom. Návrh navyše predkladal Mitch McConnell, líder republikánskej väčšiny v Senáte, ktorý sa zvyčajne nepridáva ku kritikom Trumpa v rámci Republikánskej strany.
Schválený návrh vyjadruje "postoj Senátu, podľa ktorého Spojené štáty momentálne čelia hrozbám teroristických skupín operujúcich v Sýrii a Afganistane a unáhlený odchod Spojených štátov by mohol ohroziť s veľkou námahou dosiahnuté výsledky, ako aj národnú bezpečnosť".
Svoje rozhodnutie stiahnuť asi 2000 amerických vojakov zo Sýrie Trump nečakane oznámil na konci roku 2018 s vysvetlením, že džihádistická organizácia Islamský štát (IS) bola porazená. Jeho slová vyvolali medzi spojencami obavy o stabilitu nepokojného regiónu.
Tie posilnil aj fakt, že vyjednávači USA nedávno rokovali so zástupcami fundamentalistického hnutia Taliban a snažili sa nájsť riešenie pre ukončenie 17 rokov trvajúcej vojny v Afganistane, ktoré by umožnilo odchod amerických vojakov aj z tejto krajiny.
Okrem toho Senátom prijatý komplexný legislatívny dokument predpokladá aj uzavretie zmlúv o vojenskej spolupráci s Jordánskom a posilnenie podpory Izraela, ktorý bude každý rok dostávať vojenskú pomoc vo výške 3,3 miliardy dolárov.
Predkladateľ návrhu, senátor Marco Rubio, tiež navrhol, aby americké úrady získali kompetenciu penalizovať podnikateľov, ktorí podporujú medzinárodné hnutie Bojkot, odliv kapitálu a sankcie (BDS).
Hnutie BDS je globálnou kampaňou, ktorá sa snaží zvýšiť ekonomický a politický tlak na Izrael, aby boli splnené ciele stanovené hnutím: ukončenie izraelskej okupácie a kolonizácie palestínskych území a Golanských výšin, rovnoprávnosť pre arabsko-palestínskych občanov Izraela a uznanie práva na návrat palestínskych utečencov.
Tento návrh vyvolal však v tábore demokratov rozkol. Senátor Bernie Sanders už minulý týždeň uviedol, že hnutie BDS síce nepodporuje, ale domnieva sa, že návrh je v rozpore s ústavným právom každého Američana na politickú činnosť a angažovanosť. Proti sa vyslovila aj Americká únia občianskych slobôd (ACLU).
Do roku 2030 chce skoncovať s epidémiou vírusu HIV v USA
Prezident USA Donald Trump vyzval v utorok americký Kongres, aby podporil jeho plán zastaviť do roku 2030 šírenie vírusu ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV) v Spojených štátoch. Trump tiež avizoval, že jeho vláda chce zabezpečiť účinnejšiu liečbu onkologických ochorení u detí.
Ako konštatovala agentúra AFP, odborníci Trumpovu výzvu na boj proti epidémii HIV v USA privítali. Upozornili však, že ak na realizáciu tohto záväzku nebude dostatok financií a pôjde len o ďalší "falošný sľub".
Trumpova výzva pripomína globálny plán boja proti AIDS vo svete, ktorý v roku 2003 na rovnakom mieste oznámil vtedajší prezident USA George W. Bush a je považovaný za jeden z najväčších doterajších úspechov v boji proti tejto chorobe.
Americký minister zdravotníctva Alex Azar následne pred novinármi k Trumpovej iniciatíve dodal, že cieľom je v najbližších piatich rokoch znížiť počet osôb nakazených HIV o 75 percent. Do desiatich rokov by sa počet nakazených mal znížiť o 90 percent, dodal Azar. Podľa štatistík sa v roku 2017 vírusom HIV v USA nakazilo 38.000 ľudí.
Jesse Milan Jr., generálny riaditeľ spoločnosti AIDS United, v súvislosti s Trumpovými plánmi vyjadril názor, že epidémiu HIV v USA by bolo možné dostať úplne pod kontrolu do roku 2025.
Medzi odborníkmi panuje zhoda, že boj proti šíreniu HIV si vyžaduje aj posilnenie prevencie v najrizikovejších komunitách: medzi homosexuálnymi mužmi, Afro- a Latinoameričanmi i narkomanmi, ktorí si drogy aplikujú vnútrožilovo.
Vláda chce tiež dosiahnuť, aby sa testy na prítomnosť HIV v krvi stali rutinou; podľa štatistík totiž až 165.000 Američanov nevie, že sú nakazení.
Trumpova vláda chce tiež podporiť užívanie preparátov na prevenciu nakazenia vírusom HIV. Táto preventívna terapia však nie je účinná proti šíreniu sexuálne prenosných chorôb, takže v mnohých gay komunitách v USA síce nedošlo k nárastu prípadov nákazy HIV, ale zato sa tam rozšíril syfilis. Organizácie, ktoré sa v USA venujú ľuďom s HIV a AIDS, žiadajú preto príslušné úrady, aby spustili kampane propagujúce používanie prezervatívov pri pohlavnom styku, informovala AFP.
Riaditeľ AIDS Institute Michael Ruppal sa pre AFP vyjadril, že "táto iniciatíva, ak sa uskutoční a bude dostatočne financovaná, by sa mohla zapísať do dejín ako jeden z najväčších úspechov" Trumpovho pôsobenia v úrade prezidenta USA.
Trump vo výročnom prejave o stave Únie, ktorý v utorok predniesol v americkom Kongrese, vyzval demokratov a republikánov, aby sa pridali k jeho úsiliu a "spoločne porazili AIDS v Amerike". Konštatoval, že za posledné roky bol dosiahnutý "značný úspech" v boji so šírením vírusu HIV a chorobou AIDS.
Kongresmanov však Trump zároveň vyzval, aby sa k nemu pridali "aj v ďalšom boji, ktorý môžu podporiť všetci Američania - v boji proti rakovine u detí". Vysvetlil, že za posledné roky nevznikli nové metódy liečenia mnohých detských onkologických chorôb. Preto chce požiadať Kongres, aby schválil návrh vyčleniť na najbližších desať rokov 500 miliónov dolárov, ktoré by mali slúžiť na výskum rakoviny.
Demokrati označili prejav za stranícky a pokrytecký
Demokratickí kongresmani a senátori skritizovali utorkový prejav prezidenta USA Donalda Trumpa o stave Únie a označili za stranícky a pokrytecký. Informoval o tom spravodajský server Politico.
Šéf Bieleho domu počas svojho vystúpenia vyzýval na spoluprácu republikánov a demokratov a hľadanie kompromisov v sporných otázkach. Zároveň však opäť presadzoval kontroverznú výstavbu múru na americko-mexických hraniciach, zopakoval svoj tvrdý postoj voči imigrácii, vyzval na zákaz interrupcií vo vysokom štádiu tehotenstva a na ukončenie vyšetrovaní týkajúcich sa prezidenta a jeho spolupracovníkov.
Podľa spravodajského servera Politico pripomínalo Trumpovo vystúpenie miestami skôr predvolebnú kampaň než prejav štátnika, a to v situácii, keď v USA hrozí ďalší shutdown, teda prerušenie financovania časti federálnych úradov. Niektorí demokrati sa dokonca po jeho skončení pýtali, či má tradičný prejav o stave Únie za týchto okolností ešte nejaký význam.
"Nijakú jednotu som si dnes (utorok) večer nevšimol. Dokonca ani v otázkach, v ktorých by mohli obe strany (republikáni a demokrati) postupovať spoločne... neboli prezentované žiadne podrobnosti ani plán. Počuli sme len opakovanie tej istej rétoriky v štýle vedenia volebnej kampane," vyjadril sa demokratický senátor Jeff Merkley.
Podobne sa vyjadril aj ďalší zástupca demokratickej menšiny v Senáte, Richard Blumenthal. Podľa jeho názoru boli Trumpove výzvy na spoločný postup oboch politických táborov "prázdne a bezcenné", keďže prezident jedným dychom presadzoval najspornejšie body svojej politickej agendy.
Sklamanie nad obsahom prejavu vyjadrili dokonca aj tí nepočetní demokrati, ktorí voči Trumpovi spravidla zaujímajú zhovievavejší postoj - napríklad senátor Joe Manchin. Podľa neho sa mohol Trump vyvarovať aspoň tvrdej protiimigračnej rétoriky a spoločnosť hlboko rozdeľujúcej otázky interrupcií.
Trumpovo vystúpenie, naopak, obhajovali jeho stúpenci z radov republikánov, ktorí hovorili o vyhrotenom straníctve opozičných demokratov. "Prv než sa Demokratická strana zradikalizovala, boli ochrana hraníc a zákaz interrupcií vo vysokom štádiu tehotenstva otázkami, ktoré nás zjednocovali," vyhlásil texaský senátor Ted Cruz.
Trumpovo vystúpenie si veľmi pochvaľoval aj líder republikánskej menšiny v Snemovni reprezentantov Kevin McCarthy. Prezident podľa neho dokázal, že si svoju prácu vykonáva čoraz lepšie a že je "v prvom rade Američanom".
Podľa republikánskeho senátora Roba Portmana však prezident možno nevyužil všetky možnosti, ktoré mu prejav takéhoto významu ponúkal. Šéf Bieleho domu sa mohol podľa neho viac sústrediť na fakty než na emotívne výzvy a jednoznačne vylúčiť perspektívu ďalšieho shutdownu.
"Želal by som si, aby prezident vylúčil ďalšie shutdowny. To neurobil. Ale nepovedal ani to, že by si želal ďalší shutdown, čo je zas pozitívne," uviedol Portman.
Podľa republikánskeho kongresmana Richarda Shelbyho demokrati Trumpove sporné protiimigračné vyjadrenia, ktoré odzneli v prejave, príliš zveličujú. "Počuli sme to už predtým. Dnes (v utorok) večer nič nové nezaznelo," domnieva sa Shelby.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR