Svetový deň bez mobilu sa venuje sociálnym sieťam aj strate autonómie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 6. februára (TASR) - Ľudstvo si od 6. februára až do 8. februára 2019 pripomína už 19. Svetový deň bez mobilu. V roku 2001 francúzsky spisovateľ Phil Marso prišiel s iniciatívou, ktorej cieľom bolo poukázať na vplyv mobilov na náš každodenný život. Podtitul tohtoročnej kampane "Strata autonómie, nedostatok koncentrácie, či dokonca zníženie IQ" odkazuje na americký film Idiocracy z roku 2006, ktorý satirickým spôsobom poukazuje na možnosti morálneho a intelektuálneho úpadku ľudstva v budúcnosti práve pod vplyvom moderných technológií. TASR o tom informoval Lukáš Migaľ z Odborného liečebného ústavu psychiatrického Predná Hora.

Iniciatíva sa podľa neho nesnaží zakázať mobilné telefóny, ale chce rozprúdiť celospoločenskú diskusiu o tomto komunikačnom nástroji. "V rámci kampane každoročne Marso prináša otázky o vplyve mobilov na jedinca, komunity a spoločnosť," uviedol Migaľ. "Tento rok sú to otázky o tom, ako zmenil mobilný telefón a smartfón ľudské správanie v našej spoločnosti, či existuje nejaký vplyv na podnebie planéty vo vzťahu k fenoménu elektromagnetizmu alebo či podporujú sociálne siete závislosť od mobilov," priblížil. Hlavná otázka je, či dokážeme v roku 2019 existovať bez mobilného telefónu či smartfónu.

Od založenia iniciatívy sa mobilný telefón zmenil a začal ovplyvňovať rôzne aspekty života. Či už prostredníctvom možnosti využitia GPS, fotoaparátu a kamery alebo internetových služieb, rôznych mobilných aplikácií a mnohého ďalšieho.

"Druhé desaťročie 21. storočia so sebou prináša nástrahy ako sociálne siete, e-maily, nakupovanie či stávky cez internet," myslia si predstavitelia iniciatívy. K všetkým týmto veciam sa dá ľahko dostať pomocou smartfónu. "Ich používanie nám, bezpochyby, v mnohom uľahčuje život, avšak používať ich s mierou je, zdá sa, stále náročné," uviedol Migaľ. Nové technologické závislosti podľa neho potláčajú iné dôležité aktivity, teda prácu, čas strávený s rodinou, či dokonca osobnú hygienu.

Podľa štúdií človek berie telefón do ruky asi trikrát za hodinu, pričom mesačne strávi približne 100 hodín písaním a kontrolovaním si správ a e-mailov, surfovaním po internete či hraním hier. Pre časté používanie mobilov sa adaptoval termín nomofóbia (po anglicky no-mobile-phobia), teda strach z toho, že sa človek ocitne bez mobilu.

Migaľ preto vyzýva všetkých používateľov mobilných telefónov, aby zmenili svoje návyky a s používaním mobilov to nepreháňali. "Je potrebné naučiť sa využívať svoj čas kvalitne a zodpovedne," uzavrel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.