Osobní asistenti naďalej nebudú môcť pomáhať ŤZP na pôde bežných škôl

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jozef Poliak

Bratislava 7. februára (TASR) - Možnosti individuálnej pomoci pre žiakov so zdravotným znevýhodnením v bežných školách sa neupravia. Parlament odmietol novelu zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP) z dielne opozičných poslankýň SaS Lucie Ďuriš Nicholsonovej a Zuzany Zimenovej.

Novelou zákona chceli poslankyne riešiť najmä problém žiakov so zdravotným postihnutím, ktorí nenavštevujú špeciálne, ale bežné školy. V nich totiž mnohí z nich potrebujú pomoc osobného asistenta. Osobným asistentom však súčasná legislatíva neumožňuje vykonávať svoju činnosť na pôde škôl. "Vhodnými osobami, ktoré by dokázali v školách túto medzeru v oblasti pomoci pre žiakov so zdravotným znevýhodnením vyplniť, sú osobní asistenti. Tým však v súčasnosti nie je umožnené vykonávať osobnú asistenciu na pôde škôl," priblížili poslankyne. Toto ustanovenie chceli odstrániť. Cieľom návrhu zákona bolo tento zákaz zrušiť a umožniť osobným asistentom pôsobiť aj v školskom prostredí.

"Na Slovensku pribúda počet detí, ktoré musia v rámci plnenia povinnej školskej dochádzky prekonávať rôzne bariéry pri učení sa a pri začleňovaní sa do kolektívu spolužiakov. Týka sa to najmä žiakov so zdravotným znevýhodnením," upozornili poslankyne s tým, že mnohí z nich potrebujú na to, aby mohli v školách rozvíjať svoj potenciál a vo vzdelávaní napredovať, pomoc nad rámec obvyklého prístupu učiteľov.

Predloženým návrhom zákona chceli tiež vytvoriť právny základ pre poskytovanie peňažných príspevkov súvisiacich s kúpou, prevádzkovaním a parkovaním osobného motorového vozidla aj pre osoby s diagnózou cystickej fibrózy so závažnými pľúcnymi a gastrointestinálnymi prejavmi, ako aj pre osoby s onkologickými ochoreniami počas akútnej onkologickej liečby a pri hematoonkologickom ochorení aj počas udržiavacej liečby.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.