Japonský premiér Abe sa zaviazal vyriešiť územný spor s Ruskom

Japonský premiér Šinzó Abe, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Tokio 7. februára (TASR) - Japonský premiér Šinzó Abe sa vo štvrtok zaviazal, že sa bude "krok za krokom" snažiť o vyriešenie územného sporu s Ruskom. Informovala o tom agentúra AP.

Na zhromaždení bývalých obyvateľov štyroch ostrovov, ktoré Rusko zabralo v posledných dňoch druhej svetovej vojny, uviedol, že riešenie konfliktu je zložité, ale potrebné. "Sme odhodlaní zvoliť systém krok za krokom s cieľom vyriešiť tento územný spor," uviedol s tým, že berie do úvahy pocity bývalých obyvateľov ostrovov a ich prívržencov.

Rusko a Japonsko po druhej svetovej vojne nepodpísali mierovú zmluvu vzhľadom na obojstranné územné nároky týkajúce sa týchto štyroch ostrovov, ktoré Rusko nazýva Kurily, pokým v Japonsku sú známe ako Severné teritóriá.

Abe zvažuje variant uzavretia mierovej zmluvy s Ruskom za podmienky, že Japonsku zostanú ostrov Šikotan a Habomajské ostrovy. Nároky Japonska na dva ďalšie sporné ostrovy v južnej časti Kurilských ostrovov - Iturup a Kunašir -, ktoré tvoria 93 percent z celého územia tzv. Severných teritórií, sú podľa japonskej agentúry Kjódó nerealistické.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.