V USA sa v utorok začne ďalšie kolo rokovaní s Čínou o obchode

Čínske prepravné kontajnery v prístave Savannah. Foto: TASR/AP

Washington 19. februára (TASR) - Nové kolo rozhovorov medzi Spojenými štátmi a Čínou o vyriešení ich obchodného sporu sa uskutoční v utorok vo Washingtone. Po ňom bude neskôr v priebehu týždňa nasledovať stretnutie na vyššej úrovni. Oznámil to Biely dom.

Ďalšie rozhovory nasledujú po minulotýždňových rokovaniach v Pekingu, ktoré sa skončili bez dohody. Ale predstavitelia oboch strán uviedli, že dosiahli pokrok v sporných otázkach.

Rozhovory medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta sa zamerajú na "dosiahnutie potrebných štrukturálnych zmien v Číne, ktoré ovplyvňujú obchod medzi Spojenými štátmi a Čínou. Obe strany budú tiež diskutovať o sľube Číny, že bude kupovať značné množstvo tovaru a služieb zo Spojených štátov," uviedol Biely dom vo svojom vyhlásení.

Rozhovory na vyššej úrovni začnú vo štvrtok 21. februára a povedie ich americký obchodný zástupca Robert Lighthizer, ktorý zastáva názor, že je potrebné vyvíjať tlak na Čínu, aby ukončila nútené transfery technológií a krádeže duševného vlastníctva.

Čína, ktorá takéto praktiky popiera, potvrdila, že vicepremiér Liou Che sa vo štvrtok a piatok (21. a 22.2.) zúčastní na rokovaniach vo Washingtone.

Americkú stranu budú na rozhovoroch zastupovať minister financií Steven Mnuchin, minister obchodu Wilbur Ross, ekonomický poradca Larry Kudlow a obchodný poradca Peter Navarro.

Ak obe strany nedosiahnu dohodu do 1. marca, hrozí, že USA zvýšia clá na dovoz z Číny vo výške približne 200 miliárd USD (176,55 miliardy eur) zo súčasných 10 % na 25 %.

Trump minulý týždeň navrhol predĺžiť termín pre rokovania. A v pondelok (18.2.) zopakoval vo svojom prejave, že doterajšie rozhovory priniesli ovocie.

"Robíme veľký pokrok. Nikto neočakával, že sa to stane," povedal na Floride.

(1 EUR = 1,1328 USD)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.