Zubné a ambulantné pohotovosti majú dostať viac peňazí

Ilustračné foto. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 20. februára (TASR) - Zubno-lekárske a ambulantné pohotovosti dostanú od zdravotných poisťovní viac peňazí. Zmenu výpočtu úhrad prináša nariadenie vlády, ktoré v stredu odsúhlasil kabinet. V tomto roku si to má vyžiadať náklady viac ako 1,8 milióna eur, následne viac ako 2,1 milióna eur ročne.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zmenu argumentuje potrebou zabezpečiť primerané finančné krytie ekonomicky oprávnených nákladov u týchto poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Má im to umožniť plnenie ich funkcie v "požadovanej kvalite a na adekvátnej úrovni".

Taktiež je cieľom tejto úpravy zachovanie ambulancií pevnej ambulantnej pohotovostnej služby (APS) zo strany poskytovateľov zdravotnej starostlivosti "na účely efektívneho a epidemiologicky prípustného poskytovania zdravotnej starostlivosti v týchto ambulanciách, ktoré sú predĺžením času všeobecného lekára, tak, aby sa predišlo zneužívaniu návštev na urgentných príjmoch, ktoré slúžia na poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti".

Nariadenie má byť účinné od 1. marca 2019.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.