Pakistanský súd zamietol žiadosť expremiéra Šarífa o prepustenie

Naváz Šaríf, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Islamabad 25. februára (TASR) - Pakistanský súd zamietol v pondelok žiadosť bývalého premiéra Naváza Šarífa o prepustenie z väzenia na základe kaucie v súvislosti s jeho zhoršujúcim sa zdravotným stavom. Informovala o tom agentúra DPA.

Šaríf sa na súd v Islamabade obrátil so žiadosťou o prepustenie na kauciu pre zdravotné komplikácie spôsobené cukrovkou.

Súd však vo svojom verdikte uviedol, že Šarífova žiadosť je bezpredmetná vzhľadom na to, že expremiér sa momentálne už lieči v nemocnici v provinčnej metropole Láhaur.

Lídri Šarífovej strany - Pakistanskej moslimskej ligy - označili rozhodnutie súdu za sklamanie, avšak dodali, že ho "z úcty k sudcom budú rešpektovať".

Ešte v júli 2017 zbavil pakistanský najvyšší súd trojnásobného premiéra Šarífa funkcie ministerského predsedu a nariadil antikorupčnému úradu, aby prešetril tri samostatné prípady týkajúce sa majetkov a podnikateľských aktivít Šarífovej rodiny.

Neskôr bol Šaríf odsúdený za zločiny spojené s medzinárodným škandálom Panama Papers. Za korupciu bola odsúdená na sedem rokov aj Šarífova dcéra Marjam, pričom ročný trest dostal v tejto súvislosti aj jeho zať

Škandál Panama Papers v roku 2015 odhalil, že niekoľko Šarífových detí malo prepojenie na offshorové spoločnosti, ktoré boli údajne využívané na odliv prostriedkov a nákup aktív - vrátane luxusných bytov v Londýne. Jeho rodina však tvrdí, že nehnuteľnosti nadobudla v 90. rokoch legálne.

Mnohí právni experti podľa agentúry DPA veria, že Šaríf sa nedočkal spravodlivého procesu, keďže ako zástanca civilnej vlády má komplikované vzťahy s vplyvnou armádou a súdnictvom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.