Závislí v pásme Gazy trpia okrem chudoby aj krízou s opiátmi

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Gaza 26. februára (TASR) - Celým palestínskym pásmom Gazy sa ticho odvíja kríza s opiátmi a tisíce tamojších závislých ľudí prechádzajú peklom; život na chudobnom pobrežnom území, postihnutom aj izraelskou blokádou, im teda sťažuje ďalšie trápenie, napísala v utorok tlačová agentúra AP.

Závislosť časti obyvateľov sa začala pred vyše desiatimi rokmi, keď sa do enklávy začali masovo privážať lacné pilulky proti bolesti tramadol na báze opiátov. Pašovali sa tunelmi vykopanými popod hranicu Gazy. Odvtedy sa vytvoril čierny trh s ešte návykovejšou verziou tohto lieku, známeho pod obchodným názvom Tramal.

Neexistujú spoľahlivé odhady o počte závislých v pásme Gazy, konzervatívnej spoločnosti s dvoma miliónmi obyvateľov, kde sa pokladá za hanbu priznať takýto problém. Štúdia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z roku 2017 obsahuje odhad, že tam žije 10.047 mužov vo veku nad 15 rokov, ktorí sú "vysoko rizikovými narkomanmi". Miestni odborníci sú presvedčení, že počet narkomanov je tam oveľa vyšší.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.