BASF vykázal za 4. kvartál aj za celý minulý rok výrazný pokles zisku

Sídlo nemeckej chemickej firmy BASF AG v Ludwigshafene. Foto: TASR/AP

Berlín 26. februára (TASR) - Nemecký koncern BASF vykázal za 4. kvartál aj za celý minulý rok pokles zisku. Dôvodom boli letné sucho, tlak na nemecký automobilový priemysel a obchodný spor medzi USA a Čínou.

Tento rok počíta firma s ďalším výrazným poklesom tržieb a znížiť by sa mal aj kľúčový ukazovateľ, ktorým je upravený zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT), aj keď ten len mierne.

Čistý zisk najväčšej chemickej spoločnosti na svete klesol v minulom roku o 22,6 % na 4,7 miliardy eur zo 6,1 miliardy eur v predchádzajúcom roku 2017.

V 4. kvartáli 2018 sa čistý zisk koncernu prepadol na 348 miliónov eur z 1,54 miliardy eur a EBIT sa znížil o 59 % na 630 miliónov eur.

Tržby pritom vzrástli na 15,59 miliardy eur z 15,23 miliardy eur rok predtým.

K prepadu zisku prispeli čiastočne vysoké náklady na materiál a tiež logistické problémy spôsobené nízkou hladinou vody na rieke Rýn.

Analytici, ktorých oslovila spoločnosť FactSet, predpovedali spoločnosti v 4. kvartáli čistý zisk 502 miliónov eur a tržby 14,63 miliardy eur.

BASF očakáva, že prvé dva štvrťroky 2019 budú "pomerne slabé", a sústredí sa na mierny rast tržieb a EBIT.

Skupina uviedla, že navrhne dividendu vo výške 3,20 eura na akciu po dividende 3,10 eura na akciu v minulom roku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.