Vedecká konferencia približuje základné súradnice Slovenského štátu

Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš

Bratislava 14. marca (TASR) - Priblížiť pohľady na vznik, existenciu i tragické okolnosti, ktoré sprevádzajú obdobie Slovenského štátu počas druhej svetovej vojny je cieľom štvrtkovej konferencie, ktorá sa koná na pôde Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave. Pod názvom 80 rokov po – Slovenský štát v základných súradniciach ponúka prehľad najdôležitejších aspektov fungovania režimu v rokoch 1939-1945.

"Slovenský štát je neustále obdobím, ktoré púta pozornosť historikov, ale i širokej verejnosti,“ zdôraznil v otváracom príhovore zástupca riaditeľa Historického ústavu (HÚ) SAV Adam Hudek. Poukázal tiež na to, že práve toto historické obdobie a jeho aspekty sú zrejme najlepšie a najkomplexnejšie preskúmaným úsekom v dejinách Slovenska. Upozornil však i na to, že na vývine vnímania tohto obdobia sa to prejavuje pomerne slabo. „Napriek nepomerne väčšej miere vedomostí, ktoré napríklad o zločinoch ľudáckeho režimu máme, sa nemení rétorika jeho obhajcov, dokonca sa zdá, že neklesá ani ich počet,“ upozornil.

V sérii prednášok a následných diskusií sa budú účastníci konferencie venovať témam samotného politického režimu v rokoch 1939-1945, politike antisemitizmu a holokaustu v období Slovenského štátu i arizačnému procesu a jeho dôsledkom. „Taktiež i postaveniu Slovenského štátu ako satelitu nacionálnosocialistického Nemecka a hospodárskemu kontextu tohto obdobia,“ doplnil jeden z prednášajúcich, Michal Schvarc z HÚ SAV. Témou bude aj doterajšie vnímanie tohto obdobia v slovenskej historiografii po Novembri 1989. „Konferencia je vlastne akýmsi zhrnutím doterajších poznatkov, ktoré v posledných tridsiatich rokoch zaznamenali historici pri skúmaní histórie Slovenského štátu,“ ozrejmil Schvarc.

Konferenciu organizuje HÚ SAV a Dokumentačné stredisko holokaustu v spolupráci so Slovenským národným múzeom - Múzeom kultúry karpatských Nemcov a Filozofickou fakultou Univerzity Komenského (FiF UK) v Bratislave.

Slovenský štát vznikol krátko pred druhou svetovou vojnou ako priamy dôsledok zhoršujúcej sa medzinárodnej politickej situácie, vnútropolitického vývoja a hrubého nátlaku hitlerovského Nemecka. Slovensko, výrazne okyptené o južné územia zabrané Maďarskom a časť Oravy a Spiša, ktoré boli zabrané Poľskom, vyhlásilo 14. marca 1939 samostatnosť. Česká časť spoločnej republiky sa stala súčasťou nacistickej Tretej ríše ako Protektorát Čechy a Morava.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.