Dištancovaný Nagornych pracuje v Lokomotive Moskva, WADA je bezmocná

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Zürich 14. marca (TASR) - Svetová antidopingová agentúra (WADA) požiada Medzinárodnú futbalovú federáciu (FIFA) o intervenciu proti angažovaniu Jurija Nagornycha do správnej rady úradujúceho ruského šampióna Lokomotiv Moskva. Bývalý zástupca ministra športu Vitalija Mutka patril k hlavným postavám v štátom podporovanej dopingovej schéme, ktorá sa prevalila v roku 2015.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) ho spoločne s Mutkom doživotne vylúčil z olympijského hnutia. Po troch rokoch však nemecká televízia ARD zverejnila informáciu od whistleblowera Vitalija Stepanova, že Nagornych sa vrátil do športového diania ako člen predstavenstva Lokomotivu Moskva.

Nagornychovov dištanc formálne nie je prekážkou v jeho novej práci, ale vyvolal nevôľu WADA. Tá však nedisponuje kompetenciami, ktoré by jej umožnili zasiahnuť. "Neviem či môžme niečo spraviť, no určite sa na to pozrieme," povedal pre portál insidethegames.biz šéf antidopingovej organizácie Sir Craig Reedie. Zároveň avizoval, že sa vo veci obráti na FIFA, ktorá v prípade porušenia pravidiel môže zasiahnuť: "Opýtame sa Gianniho Infantina, či im stanovy nedávajú možnosť zakročiť."

Nagornychov prípad nie je jediný, keď sa protagonisti dopingového škandálu nenápadne vrátili do športového diania. Televízia ARD zverejnila podozrenie, že aj bývalý tréner atlétov Valentin Maslakov, ktorý rezignoval pred štyrmi rokmi, stále pôsobí v ruskom športe. Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) vyzvala tamojší zväz o vysvetlenie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.