Britskí pestovatelia špargle sa boja nedostatku robotníkov z EÚ

Spracovanie špargle, ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Londýn 23. marca (TASR) - Sezóna špargle sa blíži a britských farmárov trápi zásadná otázka: Kým nahradia brigádnikov z východnej Európy po odchode svojej krajiny z Európskej únie (EÚ)?

Rodina Crisa Chinna pestuje špargľu vo Wye Valley v západnom Anglicku už takmer 100 rokov. Ale pre neistotu spojenú s brexitom hrozí, že nebudú mať dosť sezónnych brigádnikov a špargľa zostane v zemi.

Špargľu vypestovanú v Británii považujú pritom šéfkuchári za jednu z najlepších na svete. Brexit však ohrozuje tohtoročný zber v krajine a aj životaschopnosť Chinnovej Cobrey Farms.

Podobné problémy trápia aj britských pestovateľov inej zeleniny a ovocia, ktorí sú takmer úplne závislí od migrujúcich sezónnych pracovníkov z členských štátov EÚ, najmä z východnej časti bloku, z Rumunska a Bulharska. Sú totiž ochotní prijať krátkodobé pracovné miesta, o ktoré obyvatelia Británie nemajú záujem pre nízke mzdy.

Sezónni zamestnanci na Cobrey Farms zbierajú prémiovú špargľu ručne a niekedy aj dvakrát denne pred odoslaním zákazníkom, ako sú Marks a Spencer či Tesco.

"Bez sezónnych migrantov sa špargľa nedostane na pulty obchodov," povedal Chinn, ktorého starý otec začal v roku 1925 ako nájomný farmár. "Dostali sme sa do bodu, kedy buď dovezieme pracovníkov, alebo budeme dovážať špargľu."

Sezóna špargle v Británii je krátka a začína skoro. Tradične trvá zhruba od 23. apríla, teda od svätého Juraja, do svätojánskej noci v polovici júna. Tohtoročný zber bude prvou veľkou skúškou krízy sezónnej pracovnej sily v Británii.

Aj tím na Chinnovej farme musel pracovať tento rok oveľa tvrdšie, aby naverboval Rumunov a Bulharov, ktorí sú zmätení dlhým procesom brexitu. A tiež obozretní, keďže nevedia, aké privítanie môžu očakávať od Britov, ktorí v roku 2016 hlasovali o odchode z EÚ.

Hoci Cobrey Farms podpísala dohody s 1200 sezónnymi pracovníkmi, ktorí majú začať prichádzať na konci tohto mesiaca, Chinn sa obáva, že mnohí sa neobjavia. Nemyslí si, že bude schopný pozberať celú úrodu, čo znamená, že na jeho poliach zostane cenná špargľa.

"Ak mi bude chýbať 20 % ľudí, potom vyzbierame o 20 % menej špargle," povedal Chinn. "V britskom poľnohospodárstve sa nehrá o vysoký zisk, takže o 20 % menej znamená, že sme v stratovom teritóriu. A o 50 % menej by nás mohlo potopiť."

Z 247 sezónnych robotníkov, ktorí majú prísť medzi 31. marcom a 6. aprílom, si 125 ešte nerezervovalo lety. Je medzi nimi aj 38 ľudí, ktorí pracovali v Cobrey Farms už predtým a bývali v desiatkach statických karavanov na farme.

Chinn v referende hlasoval za zotrvanie Británie v EÚ. A teraz sa obáva, že neistota ohľadom pracovných práv Východoeurópanov, povolená dĺžka ich pobytu v kombinácii s poklesom hodnoty libry spôsobí, že Nemecko a Holandsko budú pre sezónnych robotníkov atraktívnejšími destináciami.

Ak Británia dosiahne dohodu o tzv. rozvode, začne sa prechodné obdobie, ktoré zachová slobodu pohybu až do konca roku 2020. V prípade, že vystúpi z bloku bez dohody, občania EÚ, ktorí prídu po 29. marci, sa budú musieť zaregistrovať na prácu dlhšiu ako tri mesiace.

Chinn povedal, že myšlienka nahradiť chýbajúcich robotníkov domácou, britskou pracovnou silou je z ríše "fantázie". Od supermarketov neočakáva veľa pomoci, keďže objemy predaja už boli dohodnuté a ceny boli stanovené, čo vylučuje výnimočné okolnosti.

Britský sektor ovocia a zeleniny sa každý rok spolieha na 80.000 sezónnych pracovníkov z EÚ. Pracovné agentúry, ktoré boli predtým zaplavené žiadosťami, uviedli, že v roku 2017 a 2018 záujem klesol, keďže robotníci z Rumunska a Bulharska sa rozhodli ísť inde v EÚ.

V uplynulých dvoch sezónach chýbalo britským farmárom približne 10.000 pracovníkov, čo ohrozovalo dodávky potravín a nútilo farmy platiť vyššie mzdy a odmeny. Na konci leta, keď chceli sezónni robotníci odísť, farmári im museli ponúknuť bezplatné ubytovanie a preplatenie letenky, aby ich presvedčili, nech zostanú.

"Britské poľnohospodárstvo rozhodne vstupuje do krízy. Žiadna pracovná sila znamená žiadnu úrodu, a to znamená, že v britských supermarketoch nebude žiadne domáce ovocie a zelenina," dodala Stephanie Maurelová, riaditeľka pracovnej agentúry Concordia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.