Madrid schválil plán, ktorý zredukuje prenájom bytov turistom

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Madrid 30. marca (TASR) - Radnica v Madride schválila špeciálny plán, ktorý reguluje prenájom bytov turistom. Odhaduje sa, že zhruba 10.000 bytov sa na základe nových predpisov už nebude môcť využívať na krátkodobé turistické pobyty.

Podľa nových regulácií musia mať totiž byty vyžívané na ubytovanie turistov v obytných domoch v centre mesta vstupnú zónu oddelenú od vchodu stálych obyvateľov. Inými slovami, hostia nebudú môcť používať rovnaký vchod do budovy alebo výťahy. V praxi to znamená, že 95 % z takýchto bytov nebude schopných splniť nové predpisy a získať licenciu, tvrdia predstavitelia mesta.

Opozičné skupiny na radnici však argumentujú, že plán bude mať ekonomické aj právne dôsledky na celé odvetvie cestovného ruchu a pravdepodobne povedie k súdnym sporom.

Manuel, vlastník turistického apartmánu a člen združenia s názvom Madrid Aloja, ktorý bol prítomný na hlasovaní, povedal, že on aj ostatní majitelia podniknú právne kroky na obranu svojich aktivít. Populárna platforma Airbnb označila nové predpisy za „nie veľmi jasné“ a „nespravodlivé“, keďže obsahujú „neprimerané obmedzenia“.

Nové pravidlá sa zameriavajú na nehnuteľnosti, ktoré sa viac ako 90 dní v roku prenajímajú turistom. To je totiž hranica, keď sa takéto prenájmy považujú za obchodné aktivity a je na ne potrebná licencia. Obmedzenia sa týkajú časti mesta rozdelenej do troch zóny pokrývajúcich historické centrum a okolité štvrte.

José Manuel Calvo, ktorý má na radnici na starosti trvalo udržateľný rozvoj mesta, sa domnieva, že tieto pravidlá sú potrebné, pretože „masívny cestovný ruch neprináša mestám pridanú hodnotu, ale, naopak, ich degraduje“. „V okolí námestia Puerta del Sol, v samom centre Madridu, pripadajú dvaja turisti na jedného obyvateľa. V okolí (obchodného domu) El Corte Inglés je pomer 1,3 turistu na obyvateľa," vyhlásil a dodal, že tento trend už získal označenie "turistifikácia".

V Madride podľa socialistov zo strany PSOE, ktorí hlasovali za reštrikcie, funguje viac ako 15.000 nehnuteľností ako turistické ubytovne, pričom vyše 10 % z nich sa nachádza priamo v "srdci" mesta. Konzervatívna Ľudová strana (PP), ktorá hlasovala proti, tvrdí, že správne číslo je 10.467 bytov na základe registra licencií na dovolenkové prenájmy.

Úradníci mesta nemajú presné čísla, pretože táto činnosť nie je regulovaná, argumentuje Calvo. Odhaduje, že prinajmenšom 9944 registrovaných nehnuteľností nebude schopných prispôsobiť sa predpisom. To znamená, že len 524 zostane v prevádzke. Podľa PSOE však skutočné číslo bude vyššie, ak sa vezmú do úvahy neregistrované nehnuteľnosti.

Mercedes Gonzálezová, poslankyňa za PSOE, poukazuje na to, že sa z centra mesta stáva „turistický zábavný park“, ktorý sa riadi „zákonom džungle“. Podľa nej je nové nariadenie prvým krokom smerom k transformácii Madridu na mesto, v ktorom môžu obyvatelia žiť v pokoji. Dodala, že rozmach turistických prenájmov má „jednoznačný vplyv“ na trh s nehnuteľnosťami. Cena nájomného v Madride sa zvyšuje každý rok o 8 % a aj obchodná štruktúra štvrtí sa prispôsobuje turistom.

Strany PP a Ciudadanos (Občania), ktoré hlasovali proti plánu, povedali, že chcú regulovať toto odvetvie, ale iným spôsobom. José Luis Martínez Almeida z PP skonštatoval, že požiadavka na oddelený vstupný priestor je len ďalší spôsob, ako zakázať túto činnosť v centre Madridu. Upozornil, že byty generujú príjem od prvého dňa prenájmu, a nie od 91. dňa.

Mesto má tím 22 inšpektorov, ktorí preskúmali 11.936 bytov v 502 budovách. Z nich bolo 1729 (14,48 %) využívaných na dovolenkové prenájmy. Hoci mestské úrady nemajú právo udeľovať pokuty, môžu iniciovať konania, ktoré môžu viesť k ukončeniu nelicencovanej podnikateľskej činnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.