Vietnamku z kauzy Kim Čong-nam by mohli prepustiť už v máji

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Kuala Lumpur 1. apríla (TASR) - Vietnamku podozrivú z vraždy nevlastného brata severokórejského vodcu Kim Čong-una by po zbavení časti obvinení mohli prepustiť už v máji, informovala agentúra DPA.

Súd obžalovanú Doan Thi Huong v pondelok odsúdil na tri roky a štyri mesiace väzenia po tom, ako prijala obžalobu, ktorá sa nevzťahuje na vraždu, ale na spôsobenie zranenia. Tým sa vyhla trestu smrti obesením, ktorý sa v Malajzii za vraždu udeľuje.

Malajzijské zákony umožňujú odpustenie časti dĺžky trestu, čo v tomto prípade skráti Doan Thi Huong pobyt vo väzení o jednu tretinu. Agentúra AP uviedla, že trest jej znížili za vzorné správanie.

Navyše, sudca rozhodol, že jej trest sa začne počítať od prvého uväznenia vo februári 2017. Na základe toho by podľa svojho právnika mohla byť prepustená v prvý májový týždeň.

Súdny proces trvá od roku 2017, keď Vietnamka spolu s Indonézankou Siti Aisyahovou zaútočili na letisku v Kuala Lumpure na Kim Čong-nama nervovoparalytickou látkou.

Obžalobu voči Indonézanke Siti Aisyahovej v marci generálna prokuratúra stiahla a ženu prepustili na slobodu.

Obe ženy vraždu popierajú, tvrdiac, že sa stali obeťami ľsti severokórejských agentov.

Kim Čong-nam bol nevlastným bratom súčasného vodcu KĽDR Kim Čong-una a najstarším synom ich spoločného otca, bývalého lídra Kim Čong-ila. Dlhé roky žil v dobrovoľnom exile v Macau a vyjadroval sa pomerne kriticky na adresu severokórejského režimu i samotného Kim Čong-una.

Južná Kórea krátko po útoku obvinila Severnú Kóreu, že atentát nariadila, čo však Pchjongjang poprel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.