Andrej Hrnčiar sa vzdal poslaneckého mandátu

Andrej Hrnčiar Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 23. júna (TASR) - Andrej Hrnčiar sa dnes vzdal mandátu poslanca Národnej rady SR. Predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi to oznámil listom.

"Dal som sľub, ktorý plním. Chceme ľuďom ukázať, že k funkciám nie sme prilepení, že máme chuť vyhrnúť si rukávy a podporu od občanov získať prácou a aktivitou po celom Slovensku," uviedol Hrnčiar.

Martinský primátor odchádza z parlamentu spolu s Radoslavom Procházkom, ktorý sa mandátu vzdal minulý týždeň. Zakladajú stranu Sieť. Tretí zo zakladateľov Miroslav Beblavý v parlamente zostáva.

Hrnčiar uviedol, že Sieť sa začína už dnes pripravovať na parlamentné voľby 2016. Budúcu členskú základňu plánuje postaviť na aktívnych ľuďoch z komunálnej politiky.

"Nie je to najpohodlnejšia cesta, ktorú sme si mohli zvoliť. Čaká nás plno práce, som ale presvedčený, že je to férový spôsob, ako si o dva roky pýtať od ľudí dôveru pre Sieť," doplnil Hrnčiar.

Šéf klubu Mosta-Híd László Solymos ocenil, že Hrnčiar dodržal slovo a mandát vrátil. "Vítame jeho rozhodnutie. Naša spolupráca bola korektná, ale rozhodol sa, ako sa rozhodol. Ideme ďalej," povedal pre TASR Solymos.

Procházka a Hrnčiar ešte v marci avizovali, že mandátov sa vzdajú po skončení májovej parlamentnej schôdze. Rozhodnutie odôvodnil Procházka tým, že sa chce uchádzať o dôveru na vstup do služby cez voľby, na zelenej lúke.

Procházku, ktorý sa do NR SR dostal na kandidátke KDH, v parlamente nahradí niekdajší poslanec Marián Radošovský (KDH). Andrej Hrnčiar kandidoval na listine Mosta-Híd, nahradí ho Edita Pfundtnerová, ktorá bude pôsobiť ako nezaradená poslankyňa.

Hrnčiara nahradí v brannobezpečnostnom výbore zrejme G. Gál

Andreja Hrnčiara by mal v brannobezpečnostnom parlamentnom výbore nahradiť Gábor Gál (Most-Híd). Ten v súčasnosti pôsobí v ústavnoprávnom výbore. TASR to potvrdil predseda klubu Mosta-Híd László Solymos.

V ústavnoprávnom výbore majú bugárovci momentálne aj Luciu Žitňanskú. Nie je vylúčené, že doň nastúpi aj Edita Pfundterová, ktorá tam už v minulosti pracovala. "Keby Edita Pfundtnerová chcela, mohli by sme sa na tom dohodnúť," poznamenal Solymos. Pfundtnerová dnes ešte nevedela povedať, do ktorého výboru nastúpi.

Otázne je tiež zaradenie Petra Vörösa, ktorý má v júli nahradiť v parlamente Józsefa Nagya. Ten odíde do europarlamentu. Nagy je v Národnej rade SR členom sociálneho výboru. Vörös bol v minulosti členom napríklad pôdohospodárskeho výboru, kde má dnes strana Zsolta Simona.

Radošovský a Pfundtnerová zložia v utorok sľuby

Marián Radošovský (KDH) a Edita Pfundtnerová nastúpia už v utorok 24. júna do Národnej rady SR. Nahradia Radoslava Procházku a Andreja Hrnčiara, ktorí sa vzdali poslaneckých mandátov, aby mohli budovať svoju stranu Sieť. Odovzdanie mandátov bude riešiť parlamentný mandátový a imunitný výbor v utorok pred schôdzou. TASR to potvrdil jeho šéf Miroslav Číž (Smer-SD).

Pfundtnerová síce kandidovala do parlamentu za Most-Híd, do klubu tejto strany však nevstúpi. V snemovni plánuje pôsobiť ako nezaradená. Z Mosta-Híd odišla po voľbách v roku 2012, návrat do strany zatiaľ neplánuje. "S vedením nemám žiadne kontakty. V strane sa od môjho odchodu nestalo nič, čo by malo moje rozhodnutie zmeniť," povedala pre TASR s tým, že neplánuje ani vstup do inej strany. Radošovský posilní klub KDH, z ktorého Procházka pred časom odišiel.

Procházka a Hrnčiar ešte v marci avizovali, že mandátov sa vzdajú po skončení májovej parlamentnej schôdze. Rozhodnutie odôvodnil Procházka tým, že sa chce uchádzať o dôveru na vstup do služby cez voľby, na zelenej lúke. Procházka sa mandátu vzdal minulý týždeň, Hrnčiar dnes. "Chceme ľuďom ukázať, že k funkciám nie sme prilepení, že máme chuť vyhrnúť si rukávy a podporu od občanov získať prácou a aktivitou po celom Slovensku," uviedol Hrnčiar. Stranu Sieť zakladá s Hrnčiarom a Procházkom aj Miroslav Beblavý. Ten v Národnej rade SR zostáva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.