EÚ plne podporuje mierový plán ukrajinského prezidenta Porošenka

Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová v rozhovore s francúzskym ministrom zahraničných vecí Laurentom Fabiusom. Foto: TASR/AP

Brusel/Luxemburg 23. júna (TASR) - EÚ urobí všetko pre to, aby podporila mierový plán predstavený ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom, ktorého cieľom je upokojiť situáciu na juhovýchode Ukrajiny. Uviedla dnes šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová po príchode na zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Luxemburgu.

Ashtonová pred novinármi zdôraznila, že hlavným bodom dnešnej Rady ministrov je analyzovať situáciu na Ukrajine. Podrobnosti diplomatom EÚ predostrie nový šéf ukrajinskej diplomacie Pavlo Klimkin. Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku v tejto súvislosti spresnila, že únia chce urobiť všetko pre to, aby podporila mierový plán prezidenta Porošenka.

Šéfka európskej diplomacie zároveň naznačila, že o situácii na Ukrajine bude v utorok v Bruseli rokovať s americkým ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym.

"Sme v neustálom kontakte s našimi americkými kolegami ohľadom situácie v tejto krajine," uviedla Ashtonová.

Ukrajinský prezident minulý týždeň v piatok predstavil 14-bodový mierový plán určený na ukončenie proruského separatistického povstania na východe krajiny.

Jeho plán stanovuje okrem iného aj odzbrojenie a amnestiu separatistických milícií, ktorí zložia zbrane a ktorí nespáchali vojnové zločiny. Plán predvída vytvorenie koridoru na bezpečný odchod pre ruských a ukrajinských žoldnierov a vytvorenie nárazníkovej zóny desať kilometrov od hraníc medzi Ukrajinou a Ruskom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.