Voľby by v júni vyhral Smer-SD, nasledovaný stranou Sieť

Robert Fico (Smer-SD) Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 23. júna (TASR) - Ak by sa parlamentné voľby konali v júni, so ziskom 32,2 percenta by v nich zvíťazila strana Smer-SD. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry Focus, ktorý sa uskutočnil od 3. do 10. júna na vzorke 1025 respondentov.

Na druhom mieste by so ziskom 15,8 percenta skončila nová strana Radoslava Procházku Sieť. Do NR SR by sa ešte dostali KDH (9,3 percenta), OĽaNO (7,6 percenta), SaS (5,5 percenta), SDKÚ-DS (5,1 percenta), SMK (5,1 percenta) a Most-Híd (päť percent). Pred bránami zákonodarného zboru by ostali NOVA (3,4 percenta) aj SNS (2,4 percenta). Ostatné strany by nezískali ani dve percentá.

Podľa týchto výsledkov by Smer-SD obsadil v parlamente 57 kresiel, Sieť 28, KDH 16, OĽaNO 13, SaS, SDKÚ-DS, SMK a Most-Híd po 9 kresiel. Terajšia vládna strana by tak pri zostavovaní kabinetu musela počítať s koaličným partnerom.

Pokles oproti preferenciám Focusu z mája zaznamenali Smer-SD (o 2,4 percentuálneho bodu), KDH (o 0,6), SDKÚ-DS (o 0,2) a Most-Híd (o 0,1). Sieť stúpla o 2,5, OĽaNO o 2,3, SaS o 1,4 a SMK o 0,1 percentuálneho bodu.

Respondentom bola v prieskume položená nasledujúca otázka: "Predstavte si, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany. Ktorej strane by ste dali svoj hlas?" Takmer pätina (19,8 percenta) respondentov by nešla voliť a 16,5 percenta odpovedalo "neviem", resp. "nechcem odpovedať".

Účastníkom prieskumu bola predložená karta s názvami politických strán. Strana Sieť bola v prieskume na karte uvedená ako strana Radoslava Procházku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.