Zápas s Luxemburskom bol pre Slovenky prípravou na Poľsko

Zo zápasu A-skupiny kvalifikácie ME 2015 žien v basketbale Slovensko – Luxembursko 22. júna 2014 v Košiciach. Na snímke v popredí Anna Jurčenková (Slovensko), vľavo Tessy Hettingová a Evelyne Stollová (obe Luxembursko). Foto: TASR/František Iván

Košice 23. júna (TASR) - Slovenským basketbalistkám poslúžil piaty kvalifikačný duel o postup na ME 2015 proti Luxembursku ako príprava na najdôležitejší kvalifikačný zápas proti národnému výberu Poľska. V košickej Infiniti aréne sa v stredu 25. júna rozhodne o víťazovi A-skupiny a zverenky Maroša Kováčika sú odhodlané zvíťaziť.

"Hráčkam ako Kristi Toliverová, Zuzana Žirková, či Anka Jurčenková, ktoré boli doteraz najviac vyťažované, sme dali viac voľna. Priestor dostali tie, ktoré v posledných zápasoch hrali menej a dokázali, že aj oni majú vysokú kvalitu," prezradil hlavný kormidelník, ktorého pred posledným duelom s Poľskom nepotešil v druhom polčase obranný doskok ako i množstvo zbytočne stratených lôpt. "Dôležitý bude úvod zápasu s Poľskom, enormná obranná snaha s tým, že budeme musieť zabezpečiť obranný doskok, čo sa nám v druhom polčase proti Luxembursku nepodarilo."

Počas zápasu s outsiderom skupiny si jeho zverenky vyskúšali viacero signálov v snahe vyvarovať sa chybám s prvého merania síl v poľskom Wladyslawowe. "Jeden z tréningov sme už obetovali na prípravu proti Poľsku. Pripravovali sme taktický variant, z toho dôvodu, že sme si až tak slušne nepočínali na ich palubovke, najmä pri obrane pivotiek, teda Žurowskej a Kobrynovej, ktorá je naozaj kvalitná hráčka. Na Poľsko máme ešte dva tréningy a už v pondelok budeme mať tréning, či nie je štandardné. Verím, že sa nám podariť dobre pripraviť a zabojovať o prvenstvo v skupine,"

Najväčšou hviezdou poľského výberu je Ewelina Kobrynová, ktorú vhodne dopĺňa spomínaná Justyna Žurowská. "Je to vynikajúca hráčka, ktorá momentálne pôsobí vo WNBA. Do poľskej reprezentácie sa dostala podobne ako u nás Kristi Toliverová, teda, že bola uvoľnená. Je to hráčka Jekaterinburgu, čiže o jej kvalite hovorí jej kariéra. Pamätám si, keď ešte hrávala za Wislu Krakov, je to naozaj silná hráčka, no vie strieľať i zvonku. Je teda nebezpečná i za oblúkom, ale jedná sa o silový typ hráčky, ktorá si pri obrane jedna na jedna dokáže poradiť s hocijakou súperkou," povedal Kováčik na adresu poľskej pivotky Kobrynovej.

Poľské družstvo produkuje podobný štýl hry ako slovenský výber a aj preto si Slovensky uvedomujú, že ide o náročného súpera, no nie nezdolateľného. "Je to vyrovnaný súper a tento zápas rozhodne o tom, či vyhráme skupinu. Chceme zvíťaziť a dostať sa do lepšieho koša z pohľadu nasadenia na ME. V Poľsku nám ušiel úvod zápasu, potom sme im už boli vyrovnaným súperom. Urobili sme chyby, vyrovnali sme duel a v predĺžení sme mali strhnúť zápas na našu stranu. Nepodarilo sa nám to a Poľky mali predĺženie vo svojich rukách," uviedla po zápase s Luxemburskom rozohrávačka Zuzana Brezániová.

Poľsko dominovalo na domácej palubovke predovšetkým v podkošovom priestore a slovenský výber sa ťažko presadzoval i cez kompaktnú obranu. "Bolo to fyzicky náročné, keďže sú silné hráčky a pod košom majú prevahu. Sú známe tým, že hrajú tvrdú obranu. Keďže majú výškovú prevahu, tak liekom na to by mohli byť rýchle protiútoky."

Priebežná tabuľka A-skupiny:
1. Poľsko 5 5 0 340:258 10
2. Slovensko 5 4 1 362:268 9
3. Slovinsko 5 1 4 295:308 6
4. Luxembursko 5 0 5 196:359 5

program SR v kvalifikácii ME 2015, A-skupina:
25. júna: Slovensko - Poľsko (18.00, Košice)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.