Kniha na týždeň: Dave Eggers: Hologram pre kráľa

obálka knihy Foto: wwww.book.review.sk

Bratislava 27. júna (TASR) - Čerstvo rozvedený päťdesiatnik hľadá spôsob, ako sa vo svojom živote znova nadýchnuť. Kedysi odvážny a kreatívny chlap stratil smer a nadšenie pre čokoľvek. Eggers nás vedie zákutiami stratenej a sklamanej duše. Žiadne strhujúce zápletky, ale elegantný psychologický pohľad do vnútra dnešného človeka, ktorý musí dennodenne zápasiť so sebou a zároveň celým svetom.

Eggersov Hologram pre kráľa je považovaný za „vtipný a milý“ príbeh muža v stredných rokoch, ktorý celkom nečakane dostáva rozprávkovú ponuku zrealizovať technologický projekt storočia pre arabského kráľa. Po prvých stránkach však prídeme na to, že tento príbeh je všetkým, len nie vtipným a siahnuť po ňom by mal nenáročný čitateľ, lenivý čítať medzi riadkami.

Žiadne zdĺhavé popisy krajiny, ani samotnej pracovnej cesty do púšte Saudskej Arábie sa nekonajú a rozhodne nie sú tým „pravým orechovým“, o čo autorovi v knihe ide. Celá pozornosť je od začiatku sústredená na Alana, jeho pocity a celkovú životnú mizériu, v ktorej sa nešťastne zasekol.

Alan Clay uviazol v začarovanom kruhu dlhov, kariérnych prešľapov a rodinných problémov. Vzdal sa svojich snov – pripadá si starý a nepotrebný. V súvislosti s problémom „ako mohol predvídať, že svet prestane mať záujem o ľudí ako je on“, sa jeho sebavedomie stáva výrazne nahlodané.

Silná vôľa všetko zmeniť a vylepšiť sa mieša s Alanovu sebaľútosťou a strachom, ktorý hlboko v duši potláča. Bolestne si uvedomí, že stojí na troskách rozpadnutého manželstva, neuspokojivej kariéry a vážnych finančných ťažkostí. Pred vlastnými problémami neutečieme, no Alan to predsa len skúsi. Aj horšie riešenie je lepšie než celkom žiadne, a preto sa vydáva na cestu, ktorá zaručene „všetko napraví“.

Realizácia projektu v exotickej krajine sa však vlečie a komplikuje. Kráľ, ktorý má o projekte rozhodnúť, sa celé dni neukáže. Čakanie sa zdá byť nekonečné a Alanovo nadšenie postupne upadá. Žeby len ďalší neúspech?

Počas pobytu so sebou Alan začína experimentovať. Vrhá sa do rôznych rozporuplných situácií, ktoré mu spôsobujú mnoho bolestí a radostí zároveň. Pokúša sa znova poskladať kocky svojho života. A tie momentálne nie sú hodené práve najšťastnejšie.

Eggers Alanovým príbehom poukazuje na viaceré problémy, ktoré trápia mnoho ľudí dneška. Román sa medziriadkovo vyjadruje k problémom súčasnej ekonomickej krízy a dôsledkom globalizácie, ktorá sa dotýka životov ľudí po celom svete.

Kniha sa číta ľahko a príjemne. Dej sa nevlečie, skôr pomaly vyvíja a Eggers nás vedie zákutiami stratenej a sklamanej duše. Žiadne strhujúce zápletky, ale elegantný psychologický pohľad do vnútra dnešného človeka, ktorý musí dennodenne zápasiť so sebou a zároveň celým svetom.

Autor recenzie: Iveta Urbanová

Autor knihy: Dave Eggers
Vydavateľstvo: Plus
Počet strán: 296 strán
Väzba: pevná s prebalom väzba
Jazyk: slovenský jazyk
ISBN: 9788025902776

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.