Na Ukrajine vypršalo prímerie, vyhlásené Porošenkom pred týždňom

Ukrajinskí vojaci. Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Kyjev 27. júna (TASR) - Na juhovýchode Ukrajiny dnes o 10.00 h miestneho času vypršalo týždeň trvajúce prímerie, ktoré minulý piatok jednostranne nariadil nový ukrajinský prezident Petro Porošenko. Informovala o tom dnes agentúra ITAR-TASS.

Agentúra v súvislosti s tým konštatuje, že prímerie ani nádeje kyjevskej vlády, ani obyvateľstva v oblasti. K prímeriu sa síce pripojili aj domobranecké jednotky proruských separatistov, ale obe strany sa navzájom obviňovali z porušenia záväzkov.

Ukrajinské vedenie tak tvrdilo, že protivník len za prvých päť dní prímeria porušil dohodu o zložení zbraní najmenej 44-krát. Proruské vedenie samozvanej Doneckej ľudovej republiky zasa deklarovalo, že vládne sily prímerie "sabotujú" a považujú ho skôr za formalitu potrebnú pred podpísaním asociačnej zmluvy s EÚ, ktoré sa uskutoční dnes v Bruseli.

K ozbrojeným potýčkam na východe Ukrajiny došlo aj v noci nadnes. Šéf ukrajinského Centra politických a vojenských štúdií Dmytro Tymčuk, ktorý je podľa agentúry Reuters dobrým zdrojov informácií, na svojej facebookovej stránke uviedol, že nočný útok separatistov na vojenskú základňu pri Kramatorsku si vyžiadal životy štyroch ukrajinských vojakov a piatich zranených. Spresnil, že protivládni ozbrojenci do útoku nasadili aj "osem ruských tankov", z ktorých jeden bol vládnymi silami zlikvidovaný a druhý zhabaný. Dodal, že v noci došlo aj k viacerým ďalším útokom na ukrajinské sily, napríklad v Artemivsku.

V Donecku sa dnes má uskutočniť ďalšie kolo rokovaní tzv. kontaktnej skupiny. Účasť na nich vo štvrtok prisľúbili aj zástupcovia separatistov, ktorí však dnes podľa agentúry RIA Novosti uviedli, že nevedia, o ktorej hodine sa rokovanie začína.

Prezident Porošenko vo štvrtok na pôde Parlamentného zhromaždenia Rady Európy v Štrasburgu potvrdil, že predstavitelia samozvaných republík v Donbase prejavili záujem o mierové rokovania o urovnaní situácie na východe Ukrajiny. Súčasne upozornil, že ak dnes "neakceptujú naše podmienky mierového plánu, prijmeme veľmi závažné rozhodnutie". Porošenko však odmietol uviesť, o čo by malo ísť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.